Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Zdjęcie Przemysława Czaplińskiego.

Węzły tożsamości - cykl spotkań poświęconych literaturze polskiej XXI wieku

2021-12-06 ( poniedziałek )
10:00
Księgarnia "z Bajki", os. Przyjaźni 125C, Poznań

Tegoroczny cykl będzie dotyczył opowieści o uwarunkowaniach naszej tożsamości. Naszej, czyli coraz mniej jednej, wspólnej, polskiej. Za to coraz bardziej wewnętrznie zróżnicowanej i zantagonizowanej.

Być może specyfika naszego czasu nie polega na tym, że tożsamość polska się rozpada, lecz na tym, że instytucje do tej pory nadzorujące jej spójność nie panują nad różnicami, które istniały od dawna. A może atrakcyjność tej jednej tożsamości zbiorowej spada, w związku z czym nie przyciąga ona jednostek, które przyciągnęłyby grupy. Polskość objawia się w wersji panicznej - nadwyrazistej, agresywnej, kumulującej symbole wzniosłe, wymazującej wszelkie zło. Wokół tej uproszczonej późnej polskości wyrastają narracje osobne: regionalne, klasowe, rodzinne. Ich znaczenie dla osób opowiadających jest tym większe, im słabsza jest tożsamość wspólna. Wraz z nimi sprawa tego, co wspólne, zaczyna się coraz bardziej komplikować.

Każdego tygodnia omawiać będziemy inny tekst literacki. Warunkiem uczestnictwa w debacie jest przeczytanie przemyślenie wskazanego tekstu.
W nadchodzący poniedziałek: "Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu" Krzysztof Fedorowicz" 
Wydawnictwo: Wysoki Zamek

Debatę poprowadzi profesor Przemysław Czapliński

Nowość - w odpowiedzi na wiele zapytań, debata będzie też emitowana bezpośrednio na Fb księgarni

Wstęp wolny.

Zgłoszenia: krystyna@ksiegarniazbajki.pl
Ta debata odbędzie się na Ul. Fredry 10 w Klubie Profesorskim