Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Logo Galerii.

IzolacJa - słowotwórczy wybryk, który pasuje do wyzwania, jakim okazało się życie w pandemii.

To wyjątkowy, stawiający nas wszystkich w centrum niewyobrażalnych dotychczas wyzwań i zmian, czas. Skutki pandemii, która szaleje od ponad roku, są odczuwalne na każdym poziomie życia Na wielu z nich pozostają nadal ukryte, budząc trwogę niepewności Jak "ja" zachowuje się w izolacji? Co izolacja robi "ja" na poziomie psychicznym, fizycznym, społecznym? Zewnętrzne bodźce zniknęły, a jedynym sposobem przeżywania dawnych doświadczeń stał się internet. Wnikając w rzeczywistość komputerową, zaczęliśmy żyć hybrydycznym życiem. Z jednej strony jesteśmy sami ze swoimi fizycznymi ciałami, w realnych domach. Z drugiej - jako internetowe persony, awatary, zamknięte w sieciowych przestrzeniach i konferencjach.

Poczucie dysocjacji, lęku, frustracji, ale też potrzeby wyciszenia, zadbania o siebie, odkrycia nowego spojrzenia na rzeczywistość to uczucia, które nawarstwiają się od pierwszych dni pandemii. Studentki i studenci I roku studiów Mediów Interaktywnych i Widowisk zwizualizowali stan izolacyjnego zawieszenia. W ich pracach izolacja zostaje przepracowana na różne sposoby Podjęte zostają kwesTe interpretacji relacji jakomputer, introspekcji oraz potrzeby podzielenia się intymnymi doświadczeniami. Szeroki przekrój podejść do tematu oraz wrażliwości twórców i twórczyń, buduje mozaikę przeżyć, w których każdy może odnaleźć cząstkę tego, co towarzyszyło mu w ostatnich miesiącach.  

Wystawa, przy współpracy z Pozqueer autorzy prac multimedialnych: Natalia Krynicka, Agnieszka Kracla, Aleksy Szymkiewicz, Rafał Kalinowski, Maurycy Baryga, Zofia Urbanek, Dominika Depcik, Tomila Yanovytska, Daniela Puła, Weronika Krupa, Alicja Mielczarek, Benjamin Mbeda Ndege, Sandra Krawiec, Aleksandra Krakowiak, Małgorzata Wierzbowska, Ania Ważna, Julia Kowalska, Julia Niedziejko, Agnieszka Wiech, Julia Modrak, Tomasz Marek Sojka, Paulina Woźniczka oraz Kacper Sikora
Wystawa dostępna na stronie internetowej Galerii.

-

VIR Gallery powstała na początku 2020 r. z inicjatywy studentów mediów interaktywnych i widowisk UAM jako reakcja na ograniczenie działalności kulturalnej z powodu pandemii. Studenci zaprogramowali przestrzeń wirtualną, w której wystawili swoje prace multimedialne przedstawiające perspektywy na nową "codzienność".

Zobacz virgallery.pl