Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Fotografia Artystki.

Rezydencja artystyczna Annie Ebrel i Moniki Kuś - Bretońskie i polskie śpiewy kobiece. Tak odległe, a tak bliskie

27.11 – 29.11.2021

Rezydencja artystyczna Annie Ebrel (Bretania) i Moniki Kuś (Poznań) w ramach projektu "Bretońskie i polskie śpiewy kobiece. Tak odległe, a tak bliskie"
Spotkanie przed kilku laty w Poznaniu Annie Ebrel, charyzmatycznej śpiewaczki bretońskiej z poznańską śpiewaczką i skrzypaczką Moniką Kuś zainspirowało artystki do stworzenia przestrzeni dla spotkania ich rodzimych tradycji śpiewu - bretońskiej i polskiej, dwóch odrębnych muzycznych światów, oraz do szukania wspólnych wątków w bretońskich i polskich pieśniach śpiewanych przez kobiety i o kobietach. Okazuje się, że te z pozoru odległe tradycje śpiewacze i muzyczne spotykają się na wielu gruntach: społecznym, obrzędowym, tematycznym... Polskie kołysanki, weselne pieśni obrzędowe, pieśni miłosne, ballady, przyśpiewki będą dialogować z bretońskimi kołysankami, gwerzami ("lamentami") czy pieśniami obrzędowymi a nawet tanecznymi. Annie Ebrel i Monika Kuś to śpiewaczki obdarzone wyrazistymi głosami, ich śpiew dąży do wyrażenia prostoty i wewnętrznej siły bliskiej wiejskiej manierze śpiewaczej a jednocześnie pełen jest subtelności.

Efekt pracy śpiewaczek nad poszukiwaniem wspólnych elementów w pieśniach polskich i bretońskich podczas rezydencji artystycznej w Poznaniu zostanie zaprezentowany na kameralnym koncercie 27 listopada o g.18.00, który będzie można obejrzeć online (tylko na żywo) na stronie Domu Bretanii na Facebooku.

Annie Ebrel (Bretania) śpiewaczka bretońskojęzyczna. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. włoskim kontrabasistą Ricardo del Fra, czy z takimi bretońskimi artystami jak Jacky Molard, Erik Marchand, Nolùen Le Buhé, Marthe Vassallo, Jacques Pellen, Jean-Luc Thomas, duo Hamon-Martin czy Ronan Pellen. Jej ostatni projekt pt. "Lellig" podąża śladami bretońskiej poetki ludowej Anjeli Duval. Była gościem Domu Bretanii w Poznaniu w latach 1999 i 2019. Podczas swojego drugiego koncertu w naszym mieście wystąpiła z zespołem Compagne Rassegna z Marsylii.

Monika Kuś (Poznań) - z urodzenia makowianka, zbiera i wykonuje tradycyjne pieśni polskie. Od dekady współpracuje z Domem Tańca Poznań. Stworzyła kobiece zespoły Wolne Obroty i Sad Gra wykonujące muzykę ziemi łowickiej, współtworzyła kolektyw Przodki zajmujący się muzyką wschodniego pogranicza Wielkopolski. W przeszłości śpiewała w duecie z Grażyną Olszaniec pieśni bretońskie w tradycyjnej technice śpiewu naprzemiennego kan ha diskan.

_

fot. Gwenael Saliou