Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Baner ze zdjęciem Kóćka.

Wystawa dotycząca Wojciecha Kóčki - Łużycki działacz narodowy i polski uczony

13.10 – 30.11.2021

Wystawa dotycząca Wojciecha Kóčki, antropologa i archeologa, a prywatnie ojca prof. Hanny Kóčki-Krenz, można oglądać w Collegium Historicum UAM na Morasku. Ekspozycja Wojciech Kóčka (1911-1965) "Łużycki działacz narodowy i polski uczony" została przygotowana przez Wydział Archeologii i Bibliotekę Collegium Historicum, w 110. rocznicę urodzin naukowca.

- Wystawa ma zaprezentować młodszym i przypomnieć starszym pokoleniom absolwenta oraz niegdysiejszego pracownika uczelni. Jego życie, nieprzeciętne, chociaż krótkie, składa się na niezwykle barwną opowieść - mówi kuratorka wystawy, Lucyna Leśniak. Naukowiec był m.in. członkiem ekspedycji biskupińskiej, gdzie zyskał sławę jednego z najlepszych fotografów dokumentujących wykopaliska archeologiczne. Na opinię tę zapracował szczególnie wykonaniem zdjęć z aparatu podwieszanego pod balonem, co było realizacją pomysłu nieco starszego kolegi. Lotnicze zdjęcia Półwyspu Biskupińskiego i prowadzonych tam wykopalisk przeszły do historii archeologii.  - Wojciech Kóčka, Łużyczanin z urodzenia, Polak z wyboru, antropolog i archeolog, związany z dwoma uniwersytetami, zagłębiający się w historię Słowian, również bardzo dosłownie, z łopatą w ręku, równocześnie spoglądający na nią "z lotu ptaka", właściwie przeżył życie podwójnie - mówi Lucyna Leśniak i dodaje, że dziedzictwo naukowe Wojciecha Kóčki kontynuują córka - Hanna Kóčka-Krenz, profesor archeologii oraz wnuczka - Marta Krenz-Niedbała profesor antropologii, obie afiliowane przy UAM.

Wystawę tworzy 12 plansz i 5 gablot. Można je oglądać do 30.11 w otwartej przestrzeni Biblioteki Collegium Historicum, dostępnej dla każdego, w godzinach otwarcia biblioteki, tj. od poniedziałku do czwartku od 9.00 do 18.00 oraz w piątki od 10.00 do 15.00.

Zachęcamy do zapoznania się z niezwykle ciekawym życiorysem naukowca, który jest w załączniku.

Załącznik