Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Szkic różnych zwierząt i kobiety.

Koncert i premiera albumu Lamentacje - kakofoNIKT i Chór Pogłosy

21.11.2021
19:00

Lamentacje to wielowymiarowy projekt związany z nowym, zaktualizowanym spojrzeniem na twórczość Wacława z Szamotuł (ok. 1520/25 - ok. 1560), uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, którego utwory po raz pierwszy drukowane były poza granicami Rzeczypospolitej. Renesans, w którym żył i tworzył Wacław z Szamotuł był czas niezwykle ważnym zarówno dla historii kultury, filozofii, jak i sztuki, a w tym i muzyki. Był to czas naznaczony zwrotem ku człowiekowi (humanizm).

Nazwa "Lamentacje"  wzięła się od odnalezionych kilka lat temu zaginionych utworów Wacława. Lamentacje nie są tu tylko historycznym odniesieniem, są krytycznym spojrzeniem, niepokojem, krzykiem rozpaczy i sprzeciwu na temat aktualnego stanu (degradacji) środowiska, ale też zagubienia współczesnego człowieka. Nie spoglądamy wysoko w niebiosa, ale przyglądamy się temu co się dzieje na Ziemi, wokół nas. Współczesnej refleksji poddane zostały teksty, przepisane z całym bagażem doświadczeń zagadnień i problemów, z którymi mierzy się współczesny człowiek.

Ukoronowaniem tego procesu jest album Lamentacje - każdemu etapowi nagrywania będzie towarzyszył krótki dokument wideo. Łącznie dziewięć filmów pokazuje pracę z różnymi przestrzeniami o silnym nacechowaniu akustycznym i symbolicznym: kościoły, opuszczone fabryki, studia nagraniowe, zagajniki i zarośla ogrodów, sale teatralne i stodoły składają się na inspirujące tło pracy dla niezwykłych muzyków.

Premiera albumu online:
kakofoNIKT & Chór Pogłosy "Lamentacje" godz. 21:00 na stronie www.wyraj.org

dyrygentka
Joanna Sykula Sykulska

kakofoNIKT
Patryk Lichota - elektronika
Michał Joniec - złom, bębny obręczowe, tomy
Marcin Małecki - baraban, bęben obręczowy, werbel, tamburyn

Goście
Jacek Hałas - śpiew, lira korbowa
Kapela Szamotulska:
Natalia Czaja-Jagielska - skrzypce
Paweł Kuźniak - maryna
Tomasz Kuźniak - klarnet
Romulad Jędraszek - dudy

Chór Pogłosy
Sopran: Justyna Grzesik, Antonina Bajew, Aleksandra Anioła, Hanna Górnicka-Holeczek, Maria Ratajczak, Marysia Trzeciak, Ewa Tracz, Wiktoria Machnicka, Kamila Kaczmarek, Julia Wiergowska

Alt: Kamila Majka, Maja Wąż, Klementyna Lewińska, Oliwia Jóźwiak, Paulina Malanowska-Urbaniak, Sandra Talent, Zuzanna Bajew, Marcelina Truszkowska

Tenor: Jędrzej Michalski, Emil Wilawer, Dawid Kajczyk, Piotr Więckowski

Bas: Maciej Roszak, Andrzej Piechota, Filip Masłowski, Wojciech Lubarski, Rafał Jakub Wierzchowski

Bilety: https://app.evenea.pl/event/lamentacje/