Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Nazwa wydarzenia i zdjęcie artysty.

Koncert w ramach cyklu Aquanet Era Jazzu - Ares Chadzinikolau

2021-11-17 ( środa )
19:00
Aula UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), ul. Henryka Wieniawskiego 1, Poznań

Muzyczne spotkanie ze "światem Komedy" ubiera Ares Chadzinikolau - Grek polskiego pochodzenia, poznański muzyk, malarz i poeta - w interesujące, autorskie interpretacje znanych kompozycji. Ten greek-jazzowy patos staje się motywem i sprawcą całej sesji, bo Ares Chadzinikolau jest wrażliwym, jazzowym pianistą, zawieszonym artyzmem między tym, co słowiańskie, liryczne i heroiczne, a tym co jest najmocniejsze w jego greckiej naturze: pogodnej melodyce, rozbawionym rytmie i przebojowej wręcz pieśni.

Ares Chadzinikolau jest synem wybitnego greckiego poety Nicosa Chadzinikolau (1935 - 2009). Stąd, poza muzyką, niezwykle ważną jest dla artysty także literatura. Wydał kilkadziesiąt książek, przetłumaczył kilkanaście tomów greckiej i polskiej poezji, nagrał kilkanaście płyt, utworzył autorską szkołę pianistyczną dla szkół muzycznych, jego obrazy eksponowane były na wystawach w Grecji, Niemczech i Polsce. Nade wszystko jest liderem znaczących formacji: grającej greek-reggae Ares & The Tribe, tworzącej greek-jazz Ares Chadzinikolau Trio oraz licznych swoich solowych projektów.

Tym razem Ares Chadzinikolau przestawia się jako impresyjny i zauroczony życiem, światem i kulturą poeta i namiętny pianista, który swoją wirtuozerię i talentem na nowo buduje świat dźwięków, otoczony - tym razem - autorską interpretacją słynnym kompozycji Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Dodanie do poetyckiej iluzji improwizowanego jazzu stworzyło ciekawy projekt, który wart jest estradowej prezentacji. Muzyczne spotkanie ze "światem Komedy" ubiera pianista w interesujące, autorskie interpretacje znanych kompozycji (m.in. "Astigmatic","Kattorna,"Svantetic", tematy z filmów "Dwaj ludzie z szafą" i "Riot" i najpopularniejszą kołysankę z "Rosemary's Baby"). Solowe impresje pianisty - z jakimś ważnym, artystycznym przesłaniem - są przez to niezwykle dojrzale i przemyślane. Teraz przygotowane z doborowym, komedowskim kluczem repertuarowym.

Skład zespołu

  • Ares Chadzinikolau - fortepian

Bilety

  • 100zł / 120zł / 150zł

Koncert ARESA CHADZINIKOLAU jest częścią gali Ery Jazzu, na której wystąpi także zespół JANA PTASZYNA WRÓBLEWSKIEGO

Bilety dostępne w: