Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Splątane dłonie.

Vademecum Norwida. Rozplątywanie - wystawa

27.09 – 26.11.2021

Niejasna, mglista...twórczość Cypriana Kamila Norwida sprawiała trudność jemu współczesnym, sprawia trudność również dzisiaj. Równie splątana jak dzieło poety jest jego biografia. A jednak Norwid wciąż fascynuje, inspiruje swoim językiem, biografią, twórczością literacką i plastyczną.  W Bibliotece Raczyńskich, w roku  2021 - roku dwustulecia urodzin Norwida, próbujemy  na wystawie pokazać Artystę  przez pojęcia, które ułożone w odpowiednim szyku tworzą  hasło: Vademecum Norwida.

Hasło nawiązuje do najsłynniejszego tomu poezji, ale także jest zbiorem podstawowych informacji.  Przywołujemy tu głosy  krytyków - tych współczesnych Norwidowi i nam, ale przede wszystkim dajemy głos samemu artyście.  m.in. cytując  fragmenty jego wierszy i listów.  Mamy nadzieję, że  wystawa pozwoli lepiej poznać "czwartego wieszcza", a przede wszystkimi zainspiruje do sięgnięcia po jego utwory.  Na wystawie prezentujemy  wydania dzieł Norwida, w tym pierwszy i zarazem jedyny wydany za życia artysty tom poezji z 1863 roku oraz skan rękopisu, który znajduje się w zbiorach specjalnych Biblioteki Raczyńskich.  Pokazujemy też, co łączy Norwida z polską piosenką i popkulturą.  Wystawa Vademecum Norwida. Rozplątywanie czynna będzie od 27 września do końca listopada w Galerii Atanazego.

Oferujemy przeprowadzenie lekcji bibliotecznej na ekspozycji. Chętnych nauczycieli zapraszamy do kontaktu z działem promocji (tel. 61 885 89 55).

Za eksponaty pokazujące współczesne i popularne twarze Norwida dziękujemy sklepowi Nadwyraz.com https://nadwyraz.com/