Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie przedstawiające wysuszony i spłaszczony bukiet rośliny przyklejony do pomarańczowej ściany

"Wiedza kontrolowana, czyli o "botanice dla kobiet" w XVIII wieku we Francji - wykład prof. Barbary Łuczak (UAM)

2021-11-03 ( środa )
18:00
Online

XVIII wiek jest w Europie okresem znaczącego rozwoju wiedzy o roślinach: mnożą się traktaty na ich temat, powstają towarzystwa naukowe, ogrody botaniczne, zielniki... Obserwacja roślin zajmuje nie tylko specjalistów, ale również całe rzesze amatorów. Wśród nich znajdują się kobiety, które stają się odbiorczyniami bogatego piśmiennictwa dotyczącego tej tematyki. W tekstach tych niektóre elementy wiedzy przyrodniczej zostają przemilczane bądź też zmodyfikowane. Co kobieta w końcu XVIII wieku we Francji powinna wiedzieć o roślinach, a co należy przed nią zataić i dlaczego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu.

Barbara Łuczak pracuje w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest autorką prac dotyczących XX-wiecznej prozy katalońskojęzycznej, problematyki przestrzeni w literaturze i związków literatury z naukami przyrodniczymi w okresie oświecenia, a także przekładów literatury katalońskiej na język polski.

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) "Join from your browser"/"Rejoindre depuis le navigateur". Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Przy dołączaniu do spotkania należy uruchomić AUDIO (Join audio), aby słyszeć wypowiedzi na platformie.
Wykłady będą również transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień pod adresem: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos

Zobacz https://dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/aktualny-program