Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Zdjęcie widowni Auli UAM i napis "Chcemy być razem z Państwem".

Koncert Internetowy w Filharmonii Poznańskiej - W hołdzie Geniuszowi

2021-04-09 ( piątek )
Filharmonia Poznańska, Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

6 kwietnia minęła 50. rocznica śmierci Igora Strawińskiego, jednego z najgenialniejszych twórców XX wieku. W hołdzie geniuszowi, Filharmonia Poznańska swój najbliższy Koncert Internetowy poświęci jego muzyce. Po raz pierwszy w Poznaniu, w wykonaniu pianisty Michała Francuza oraz Filharmoników Poznańskich pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego, zabrzmi jego Koncert na fortepian i instrumenty dęte.

Utwór ten Strawiński zaczął pisać latem 1923 roku, a ukończył go 21 kwietnia roku następnego. Na premierę czekał zaledwie miesiąc - po raz pierwszy zabrzmiał w Operze Paryskiej 22 maja 1924 roku. Solistą był kompozytor, a dyrygował Siergiej Kusewicki, który u Strawińskiego zamówił dzieło na swoje słynne paryskie Concerts Koussevitzky.  W 1950 roku kompozytor wprowadził do tego utworu jednak pewne zmiany i poprawki i w tej wersji koncert ów jest najczęściej wykonywany.

WYKONAWCY

  • Michał FRANCUZ - fortepian
  • Tadeusz WOJCIECHOWSKI - dyrygent
  • Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

PROGRAM

  • Igor Strawiński, Koncert na fortepian i instrumenty dęte

_

W związku z decyzją rządu o utrzymaniu obowiązujących obostrzeń epidemiologicznych mających ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, w tym zamknięcie instytucji kultury dla publiczności co najmniej do 18 kwietnia, informujemy, że koncerty Filharmonii Poznańskiej będą do tego czasu emitowane w Internecie.

Szczegółowe informacje o koncertach umieszczono na stronie internetowej Filharmonii Poznańskiej oraz profilu na Facebooku.

Zobacz filharmoniapoznanska.pl/