Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wielkopolanie w walkach o kształt Niepodległej (1919-1921) - wystawa online

05.02 – 28.02.2021

Organizatorzy zapraszają wielbicieli wielkopolskiej historii na nową wystawę online przygotowaną przez Jana Gruszkę z Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Wystawa "Wielkopolanie w walkach o kształt Niepodległej (1919-1921)" przenosi nas do czasów odradzania się niepodległej Polski. W walkach o jej granice, które toczyły się do 1921 r., Wielkopolanie zaznaczyli wyraźnie swą obecność na niemal każdym z ówczesnych frontów, odgrywając ważną rolę w procesie kształtowania granic odradzającego się państwa.

Wystawa składa się z dwudziestu plansz. Tematycznie została podzielona na cztery sekcje: "Z odsieczą dla Lwowa", "Przeciwko czerwonej fali", "Ratujmy Górny Śląsk!" oraz "Powrót do Macierzy", dotyczące wydarzeń rozgrywających się na Kresach Wschodnich, Górnym Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce. Prezentuje bogaty materiał ikonograficzny, pochodzący ze zbiorów własnych Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, ale również pozyskany dzięki owocnej współpracy z licznymi instytucjami kultury (m.in. Muzeum Okręgowym w Lesznie, Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Muzeum Śląskim w Katowicach, Biblioteką Narodową w Warszawie).

Wystawę "Wielkopolanie w walce o kształt Niepodległej (1919-1921)" można bezpłatnie pobrać w formacie PDF na stronie internetowej Muzeum. Tam też można znaleźć więcej informacji o wystawie.

Zobacz www.wmn.poznan.pl