Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Na białym tle logo Domu Bretanii.

Wystawa fotografii Mélanie Wenger - Marie-Claude - dama z lalkami

24.11 – 31.03.2021

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami wystawa będzie nieczynna w okresie od 20.03 do 09.04.2021.

Tytułowa Marie-Claude to staruszka żyjąca samotnie w odległym zakątku Bretanii. W jej ubogim domu najwięcej miejsca zajmują lalki - jedyne towarzyszki jej samotności.

Mélanie Wenger poznała ją przypadkowo w 2017 roku przy drodze, w górach Monts d'Arrée, gdy nieznana kobieta, zapytana o drogę, zaproponowała jej znienacka "chodź obejrzeć moje lalki". Z tego spotkania narodziła się bliższa i dłuższa więź, która dała początek reportażowi o samotnej, znajdującej się u schyłku życia kobiecie, żyjącej na marginesie społeczeństwa. Cykl portretów Marie-Claude to projekt głęboko humanistyczny, w którym artystka z czułością i uważnością pokazuje świat kobiety zapomnianej przez społeczeństwo.

Mélanie Wenger (ur. 1987) - fotografka dokumentalistka zajmująca się w swej pracy przede wszystkim ofiarami przemocy. Współpracuje z takimi czasopismami jak Le Figaro Magazine, National Geographic, Libération, La Libre Belgique... Za cykl fotografii "Marie-Claude" otrzymała w 2017 roku Nagrodę HSBC dla młodych zawodowych fotografów oraz nagrodę jury Grand Prix Photographique de Bretagne, a rok później została laureatką konkursu fotograficznego Lens Culture w kategorii Emerging Talent. Jej prace były pokazywane m.in. w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Brukseli, Bordeaux i Strasburgu.

Wystawę można zwiedzać we wtorki i czwartki w godz. 12-17 (obowiązują maseczki).

Wstęp wolny.

Zobacz dombretanii.org.pl