Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Nieproporcjonalnie duży, czarny kot z zielonymi oczami, siedzący naprzeciwko stojącego tyłem, jasnowłosego dziecka.

Wycieczka wirtualna po wystawie: Janusz Grabiański - Mistrz ilustracji

25.11 – 31.12.2020

Janusz Grabiański, obdarzony niewiarygodną wrażliwością malarską oraz łatwością uchwycenia formy, wzbudzał już w czasach swoich studiów niekłamany szacunek kolegów i wykładowców. Był jednym z współtwórców zjawiska artystycznego określanego mianem Polskiej Szkoły Ilustracji.

Niebywała lekkość w posługiwaniu się akwarelą pozwoliła mu stworzyć dzieła niepowtarzalne. Katalog Biblioteki Narodowej zamieścił do tej pory 230 pozycji w 20 wersjach językowych z nazwiskiem artysty jako ilustratora lub twórcy szaty graficznej.

Współpracował z wieloma polskimi wydawnictwami. Z Naszej Księgarni wyszły takie arcydzieła, jak "Rudzia", "O krasnoludkach i o sierotce Marysi", "Rogaś z Doliny Roztoki", "Franek", "Chory kotek", "Idzie niebo ciemną nocą", z Czytelnika "Słomkowy kapelusz". W Iskrach projektował dla starszych czytelników cykl Łowców Jamesa Olivera Curwooda, książki o tematyce lotniczej, w której był ekspertem ("Żądło Genowefy", "L - jak Lucy", "Trzy diamenty"), książki historyczne i przygodowe ("Królowa Margot", "Królewskie kariery warszawianek", "Ochmistrzyni i faworyty królewskie", "Wesołe przygody Robin Hooda") czy podróżnicze z niezapomnianej serii "Naokoło świata".

Możliwość oglądania oryginalnych prac Janusza Grabiańskiego, maleńkich ilustratorskich arcydzieł jest wielkim świętem dla miłośników pięknej książki.

Zobacz www.ckzamek.pl/artykuly/5837-wycieczka-wirtualna-po-wystawie-janusz-grabianski-/