Kultura Poznań.pl

Kalendarium

x

Rozmównica online - "Tańce książek"

2020-03-28 ( sobota )
17:00
Profil Polskiego Teatru Tańca na Facebooku.

W najbliższą sobotę 28 marca o 17.00 organizatorzy zapraszają na profil Polskiego Teatru Tańca na Facebooku. Będziemy odkrywać kolejny nieoczywisty aspekt tańca i choreografii - będzie to związek sztuki ruchu i sztuki książki.

Każda książka wywołuje ruch, zachęca do ruchu - trzeba ją wziąć do ręki, otworzyć, wprawić w ruch kartki podczas czytania... Przekładanie stron nadaje naturalny rytm poznawaniu treści książki, uruchamiając zmysły dotyku, węchu, słuchu i wzroku. Istnieją jednak książki niejako "zaprojektowane dla ruchu" - o konstrukcji wzbogaconej o dodatkowe elementy, wywołujące aktywność czytelnika. O nich opowie historyczka sztuki Barbara Górecka z Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, członkini Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for YoungPeople), specjalizująca się w ilustracji książkowej. Skupimy się na rozmowie i wirtualnym oglądaniu obrazkowych książek wywołujących optyczne wrażenie ruchu, książek - harmonijek, książek - rozkładanek czy książek - animacji, które szybko kartkowane przypominają film rysunkowy.

O związki ruchu z tzw. książką artystyczną, dyscyplinę sztuki, która usamodzielniła się w II połowie XX wieku, obejmującą eksperymenty z formą książki nadające jej charakter environment (sytuacji przestrzennej), obiektu lub instalacji, zapytamy Monikę Polak - absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, autorkę doktoratu poświęconego polskiej książce  artystycznej, obronionego na Uniwersytecie Gdańskim. Jak można zamieszkać w książce i poruszać się wraz nią? Co musi się znaleźć w takiej przestrzennej instalacji, aby uzewnętrzniała doświadczenie czytania? Czym jest "Wiatr we włosach książki"? Jak generuje się książka w technologii rozszerzonej rzeczywistości, konstruując się w przestrzeni i poruszając wraz z ruchem odbiorcy?

O tych i o innych formach interakcji z książką, które wykraczają poza czytanie - w sobotę 28 marca o 17.00 na Facebooku Polskiego Teatru Tańca.

opr.sw

Zobacz ptt-poznan.pl/pl