Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Czrano-białe zdjęcie nagiej kobiety stojącej tyłem, po lewej czarne napisy na białym tle

"Biżuteria. Konteksty" - wernisaż wystawy prac konkursowych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

2020-03-06 ( piątek )
Galeria Yes, ul. Paderewskiego 7, Poznań

7 studentek UAP, 7 prac konkursowych, 7 zupełnie innych interpretacji biżuterii - tak w skrócie zapowiedzieć można wystawę konkursową "Biżuteria - konteksty".

Biżuteria i jej szerokie konteksty kulturowe stały się głównym wyzwaniem dla grupy artystek studiujących na I roku studiów magisterskich Katedry Designu Uniwersytetu Artystycznego
w Poznaniu. W kooperacji z Galerią YES powstało 7 całkowicie różnych, choć równie oryginalnych projektów, możliwych do przedyskutowania w ujęciu historycznym, kulturowym i społecznym. Zastosowane techniki oraz różnorodne tworzywa sprawiały, że obiekty wyniosły nas na peryferia już nie tylko sztuki złotniczej, ale myślenia o biżuterii w niestandardowy sposób.

Jak pokazują prace młodych projektantek, tradycyjnie rozumiana biżuteria jako ozdoba już nie wystarczy do zdefiniowania jej funkcji. Projekty mają bardziej lub mniej pragmatyczne zastosowanie, innym razem reprezentują sferę emocji i filozofii. Punktem odniesienia, głównym kontekstem dla wszystkich prac jest oczywiście ciało. Ono inspiruje twórczynie do poznawania jego potencjału i potrzeb za pomocą biżuterii.

Kuratorkami wystawy są: Alicja Wilczak oraz Paulina Buczyńska. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 marca 2020 o godz. 19:00 w Galerii YES przy ul. Paderewskiego 7 w Poznaniu. Prace zaś oglądać będzie można do 23 marca 2020.

Zobacz www.facebook.com/events/galeria-yes/bi%C5%BCuteriakonteksty_wernisa%C5%BC-wystawy-prac-konkursowych-uap/1073376119662724/