Kultura w Poznaniu

Kalendarium

baner

Koncert - Krystyna Prońko

2020-01-30 ( czwartek )
19:00
Collegium Da Vinci - Aula Artis, ul. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań

Krystyna Prońko ukończyła wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Pracę artystyczną rozpoczęła od rodzinnego zespołu "Refleks" w którym grali jej bracia Piotr na saksofonie i Wojtek na gitarze basowej i skrzyknięci, muzykujący koledzy, w Gorzowie Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 r.

Po rozpadzie grupy w 1970 r. dostała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi. Ta współpraca była znakomitym wprowadzeniem do show businessu w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Następnie śpiewała w chórkach u takich artystów jak Skaldowie, Czerwone Gitary, głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego.

Po usamodzielnieniu się zaczęła współprace z Januszem Komanem i zespołem Koman Band z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV. W latach siedemdziesiątych (w byłym NRD) dokonała kilku nagrań z orkiestrą Big Band Guntera Golasha w Berlinie. W kraju stale współpracowała z Orkiestra Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie ,z którą m. in. wystąpiła w Kolonii (Niemcy) w koncercie radiowym. W latach 1987-1989 ściśle współpracowała z Orkiestrą Big Band Gustawa Broma. Z tą orkiestrą dokonała nagrań w Brnie (Słowacja) oraz wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym (Czechy).

Jest wielokrotna laureatką Festiwalu Opolskiego. Brała udział jako gość w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree , a także w wielu festiwalach i koncertowych trasach zagranicznych w tym w USA, byłym NRD, byłej Czechosłowacji , byłego ZSSR, Szwecji.

W latach 90'tych prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne. Od 1991 r. prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko , której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000 - 2010 prowadziła klasę śpiewu na UMCS w Lublinie.

W swym dorobku ma niezaprzeczalne polskie hity - "Deszcz w Cisnej", "Niech moje serce kołysze ciebie do snu", "Jesteś lekiem na całe zło", "Małe tęsknoty", "Złość", "Poranne łzy" ,"Psalm stojących w kolejce" czy "Papierowe ptaki".

Bilety w cenach 80 i 100 zł (w zależności od miejsca).

_
opr.LT

Bilety dostępne w: