Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
x

Spotkanie z Jurijem Wynnyczukiem

2020-01-28 ( wtorek )
18:00
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

ZAMEK CZYTA_SPOJRZENIE NA WSCHÓD "TANGO ŚMIERCI". SPOTKANIE Z JURIJEM WYNNYCZUKIEM

"Tango śmierci" (Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej,  autor przekładu: Bohdan Zadura) to opowieść o wielokulturowości Lwowa, którą przerywa druga wojna światowa. Dramatyczna historia prawdziwej przyjaźni Polaka, Ukraińca, Żyda i Niemca wzmocniona świetnym poczuciem humoru Jurija Wynnyczuka. Książka znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Została laureatką Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej, którą przyznają czytelnicy.

"To prawdziwy literacki majstersztyk" - pisał o książce w "Gazecie Wyborczej" Dariusz Nowacki; "to literacki koktajl. Mamy tu mistykę i romansową "obyczajówkę" w popkulturowym opracowaniu, sporo - by tak rzec - fabularyzowanego dokumentu (chwilami kronikarskie omówienie najważniejszych momentów z życia miasta), mnóstwo anegdot z przedwojennego Lwowa, ze szczególnym uwzględnieniem miejskiego folkloru (subkultura baciarów), a obok tego nagromadzenie metafor i symboli, nieledwie poetycką wzniosłość (wyraźny patronat Brunona Schulza). Tragizm kontrowany jest rubasznością, iście Hrabalowski humor sąsiaduje tu z przejmującą grozą (zdarzenia z lat sowieckiej i hitlerowskiej okupacji Lwowa). (...) Co tu wiele gadać - lektura obowiązkowa!"

JURIJ WYNNYCZUK (ur. 1952) - ukraiński pisarz, dziennikarz i redaktor. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Podkaprackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka.  Dwukrotny laureat najbardziej prestiżowej ukraińskiej nagrody literackiej "Książka Roku BBC" - w 2005 r. za powieść "Wiesniani ihry w osinnich sadach" i w 2015 r. za "Tango śmierci". Mieszka we Lwowie.

SPOJRZENIE NA WSCHÓD - to nowy cykl spotkań literackich organizowany przez Centrum Kultury ZAMEK oraz Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  W jego ramach będziemy zapraszać autorów nowych i ważnych książek, który opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Książki te będziemy nie tylko promować, ale przede wszystkim omawiać krytycznie i analitycznie, by  ten bliski, lecz wciąż mało znany region stał się bardziej zrozumiały dla nas wszystkich. Zapraszamy pasjonatów literatury faktu, historii, podróży i wszelkich form poznawania świata.

Prowadzenie: Piotr Oleksy

Bilety - 5 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz ckzamek.pl/