Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

100 lat Ułanów Poznańskich - pokaz

26.01 – 31.03.2019

W Sali Renesansowej poznańskiego Ratusza można oglądać zilustrowany kilkudziesięcioma zdjęciami archiwalnymi pokaz poświęcony historii 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wykorzystane ilustracje pochodzą w przeważającej części z Narodowego Archiwum Cyfrowego i ze zbiorów muzealnych. Niektóre z nich nigdy nie były prezentowane szerokiej publiczności. 

Prezentacja została przez autorów podzielona na 10 sekwencji mówiących m.in. o początkach Pułku w roku 1919, pierwszych dowódcach, sztandarze i wczesnych mundurach 15. Pułku Ułanów, o udziale żołnierzy Pułku w wojnie polsko-bolszewiskiej, kampanii wrześniowej, tradycjach Pułku, latach międzywojennych oraz czasach po II wojnie światowej, tj. o londyńskim Kole Pułkowym, Towarzystwie b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 P.U.P. i historii 15. Batalionu Ułanów Poznańskich.

Pokaz powstał staraniem Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich we współpracy z oddziałami Muzeum Narodowego w Poznaniu: Muzeum Historii Miasta Poznania i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego.