Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Praca Jakuba Paprockiego: Brukselka

Jakub Paprocki: Proces trwa - wystawa

02.02 – 02.03.2019

Proces trwa to indywidualny pokaz prac poznańskiego twórcy samorodnego Jakuba Paprockiego. Jakub związany był z FWD: od samego początku jej powstania i mocno angażował się w jej działalność, dlatego też wystawa zorganizowana zostanie z okazji trzeciej rocznicy otwarcia przestrzeni galerii. W ramach ekspozycji po raz pierwszy będą prezentowane prace Jakuba, który zamiast galeryjnego blichtru wolał zakamarki forum kafeterii. Publiczność będzie miała okazję przyjrzeć się jego oryginalnym grafikom i cyfrowym kolażom, które komentują kondycję społeczeństwa, często w dość obsceniczny, wręcz odrażający sposób. Autor w nietuzinkowej formie wskazuje na wątki degeneracji, rozkładu i nastawienia na totalną konsumpcję, jakie jego zdaniem trawią współczesne cywilizacje. Paprocki występuje w roli skrupulatnego badacza i geografa odmętów sieci. Fascynuje go jednak szczególny rodzaj internetowej produkcji - jest to miłość do tego, co przesadne, skrajnie odbiegające od normy. Autor paradoksalnie przeobraża swoje znaleziska w obrazy jeszcze bardziej sztuczne i pompatyczne.

Jakub zdaje się być ogarnięty przymusem tworzenia. W jego obszernym, bardzo różnorodnym portfolio znajduje się ponad tysiąc prac i szkiców. Paprocki obsesyjnie trawestował pojawiające się mediach postaci, badał temat celebrytyzmu, nowych (pojawiających się głównie w Internecie) mistycznych światopoglądów, czy kolejnych postów na kafeterii dotyczących możliwości zajścia w ciążę i defekowania przy swoim życiowym partnerze. Ta wybuchowa mieszanka przyprawiona jest zarówno gorzkim poczuciem humoru jak i powagą, a także socjologicznym krytycyzmem. Bezustannie przewijają się w niej powtarzane przez Paprockiego zdania: "Negatywne vibracje ego", "Mili ludzie to zaraza", "Ty nie jesteś swoje ciało", "Toksyczna szwagierka rozbija rodzinę", "Chomik zniszczył sukienkę komunijną Bożenki" czy "Proces trwa". Przywołując postacie z serialu Klan, Magdę Gessler czy piosenkarkę Eleni, które w swoich żartach beatyfikuje, zachęca polskie społeczeństwo do faszerowania się lekami Xanax i Ulgix. Jego komentarze są bezpośrednie, bezczelne, niesmaczne a poglądy radykalne. Wszechobecne w kapitalistycznym świecie medialne manipulacje i reklamy porównuje do hitlerowskiej propagandy. Nikomu się nie upiecze i nie ma ucieczki - proces trwa!

Jakub Paprocki (1982 - 2016) - poznański artysta samorodny, w swoich wypowiedziach przetwarzał kulturę popularną, tworząc artystyczne fotomontaże. Absolwent Wydziału Historycznego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (2005). Rozpoczął studia na Wydziale Filologii Koreańskiej, w 2004 odbył wyjazd stypendialny do Seulu, gdzie w 2008 roku ukończył socjologię na Academy of Korean Studies. Pracował jako sekretarz w polskich ambasadach w Seulu i Phenianie. Mieszkał i pracował w Kanadzie i w Bułgarii. Podróżował po Ukrainie, dotarł na Krym. W okresie koreańskim był w Japonii, Mongolii i Chinach. Oprócz tego podróżował także po Tunezji, Turcji, Malcie, Gambie, Włoszech, Francji, Emiratach Arabskich, Dubaju, Gruzji, Litwie i Białorusi. Biegle władał językami angielskim, rosyjskim, koreańskim, biernie znał niemiecki i chiński. Interesował się szczególnie kulturą sumeryjską, potrafił czytać pismo klinowe. Doskonale gotował, znał potrawy wszystkich krajów świata.

Wernisaż: 1.02.2019, 19:00. Wystawa czynna 2.02. - 2.03.2019.