Kultura w Poznaniu

Kalendarium

x

Weneckie Boże Narodzenie - koncert Arte dei Suonatori

2018-12-16 ( niedziela )
Bazar Poznański , ul. Paderewskiego 7

W grudniu najbardziej znana orkiestra barokowa w Polsce, Arte dei Suonatori, powraca z kolejną propozycją koncertową w ramach całorocznego festiwalu Muzyka Dawna - Persona Grata. Tym razem usłyszymy program o nazwie "Weneckie Boże Narodzenie". Złożą się na niego kompozycje mistrzów epoki baroku związanych z Wenecją - Antonio Vivaldiego, Giuseppe Torellego, Johanna Adolfa Hasse i Giovanniego Agostino Perottiego.

Na początku XVIII wieku podupadła politycznie Wenecja nie zatraciła swej świetności i splendoru, przeżywając prawdziwy rozkwit życia kulturalnego. Trwający ponad pół roku karnawał, teatry, niezliczone uroczystości, huczne zabawy, znani artyści... wszystko to sprawiło, iż Wenecja stała się prawdziwą krainą uciech duchowych, wiądąc prym w ówczesnej Europie. Wówczas to kościoły i pałace jaśniały blaskiem, domy dla sierot prezentowały swe liczne i różnorodne orkiestry, a wyśmienici wirtuozi, jak Vivaldi, Porpora czy Hasse dokładali wszelkich środków i starań, aby umożliwić uczestnikom karnawału osiągnięcie duchowego uniesienia.

Wyjątkowy nastrój weneckich wieczorów zostanie przywołany przez Arte dei Suonatori pod dyrekcją Martina Gestera w pełnym wdzięku i instrumentalnej wirtuozerii programie. W koncertach weźmie udział Komale Akakpo (Niemcy), mistrz psałterionu, instrumentu o niesamowitym uroku, bardzo popularnym zarówno we Włoszech jak i na dworze polskim w Dreźnie. W roli solistek usłyszymy także francuską sopranistkę Claire Lefilliâtre specjalizującą się w muzyce baroku, znaną z licznych nagrań z zespołem Le Poème Harmonique, oraz współzałożycielkę orkiestry Arte dei Suonatori, skrzypaczkę występującą również solo i kameralnie - Ewę Golińską.

Wykonawcy koncertu:

Claire Lefilliâtre (Francja) - sopran

Komale Akakpo (Niemcy) - psałterion

Ewa Golińska - skrzypce

Orkiestra Arte dei Suonatori

Martin Gester - dyrygent

Bilety - 25 zł., ulgowe 15 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz artedeisuonatori.pl/