Kultura w Poznaniu

Kalendarium

kadr ze spektaklu

Pola Wiedzy: Spotkanie z Martą Ziółek #5

2018-12-06 ( czwartek )
19:00
Pawilon, ul. Ewangelicka 1, Poznań

Podczas spotkania artystka przybliży realizowane przez siebie projekty i działania na pograniczu tańca, performansu, mody i sztuk wizualnych, a także opowie o pokoleniu nowych polskich choreografów i performerek, którzy w ostatnich latach stali się jednym z najciekawszych zjawisk artystycznych lokujących się pomiędzy galerią sztuki a teatrem.

Marta Ziółek w Poznaniu pojawiła się w kwietniu tego roku, kiedy w Pawilonie, wraz z Korporacją Teatralną, prezentowano spektakl "So Emotional" z jej udziałem.

Marta Ziółek jest choreografką i performerką. Zanim rozpoczęła studia na wydziale choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy Marta Ziółek skupia się poszerzaniu pola praktyki choreografii. Jej interdyscyplinarne podejście bada granice pomiędzy sztukami wizualnymi, performansem i choreografią.

Jako choreografka artystka testuje performatywne granice i uwarunkowania wolności działania w choreografii. Interesuje ją eksponowanie, demaskowanie i gra z nakazem, poleceniem, nadzorującą siłą, będących nieodłączną częścią praktyki choreograficznej. Kluczową częścią myślenia Ziółek o tańcu jako formie sztuki jest sposób, w jaki ciała oddziałują na siebie i otoczenia, jak są dyscyplinowanie i wystawiane podczas wykonywania akcji, w ruchu. Interesuje ją kreowanie sytuacji, kinetycznych wydarzeń, tańczenie w poszerzonym polu obrazu i rzeźby. Ziółek traktuje performans jako konkretny sposób rekonfiguracji historii i cielesności, pracy z ucieleśnieniem, jego reprodukcją, ale również z odcieleśnieniem (alienacją). Według artystki choreografia jest eksperymentalną praktyką, która poprzez uruchamianie form myślenia w ruchu wciąż musi redefiniować własne granice.

Wstęp wolny.

Zobacz www.facebook.com/events/316897965578580/