Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

Festiwal Polskiego Radia Chopin

2018-11-16 ( piątek ) – 2018-11-25 ( niedziela )
Różne lokalizacje, Poznań oraz Antonin

Festiwal Polskiego Radia Chopin odbędzie się w dwa listopadowe weekendy: 16-18 listopada br. oraz 24-25 listopada br. Na Festiwal złoży się pięć koncertów. Trzy z nich (16, 24, 25 listopada br.) odbędą się w Poznaniu, natomiast dwa pozostałe (17-18 listopada br.) w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, w którym Chopin spędził wakacje 1827 i 1829 r. To właśnie w tym miejscu kompozytor skomponował Poloneza na wiolonczelę i fortepian op. 3.
- Kilka dni temu, koncertem Włodka Pawlika Trio, świętowaliśmy pierwsze urodziny naszej stacji, a już zapraszamy słuchaczy na kolejne duże wydarzenie. Na pierwszy Festiwal Polskiego Radia Chopin udało nam się zaprosić znakomitych Artystów, często na co dzień pracujących zagranicą. Jestem przekonany, że program Festiwalu spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów. Dodatkową atrakcją jest fakt, że aż na cztery z pięciu koncertów wstęp jest bezpłatny. Tych, którym nie uda się być osobiście zapraszamy do słuchania koncertów na antenie Polskiego Radia Chopin - informuje Marcin Gmys, Dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Festiwal Polskiego Radia Chopin otworzy recital jednego z najbardziej charyzmatycznych pianistów średniej generacji - Jana Krzysztofa Broi - zatytułowany Pianistyczne mikrokosmosy: od Scarlattiego do Rachmaninowa. W recitalu pianistycznym - Rondo dla polacca - zaprezentuje się Marek Bracha, wysoko ceniony przez krytykę. Artysta zaprezentuje dzieła Bacha, Mozarta i Beethovena, a także kompozycje Chopina, Tansmana i Szpilmana. W trzecim koncercie - Czarodziejskie flety: od Vivaldiego do Góreckiego, wystąpi fenomenalny duet polskich flecistów - Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, z towarzyszeniem znakomitego pianisty Andrzeja Jungiewicza. Muzycy zaprezentują m.in. słabiej znane a niezwykle interesujące wariacje Chopina na temat arii z opery Kopciuszek Rossiniego. Koncert - Między Warszawą, a modernistycznym Poznaniem - poświęcony będzie polskiej liryce wokalnej zogniskowanej wokół Warszawy Chopina, Moniuszki, Karłowicza i Paderewskiego oraz Poznania z pieśniami Feliksa Nowowiejskiego. Koncert w wykonaniu znakomitej sopranistki Katarzyny Hołysz i pianisty Miłosza Sroczyńskiego, poprzedzi wykład (także transmitowany na antenie Polskiego Radia Chopin) profesora Wiesława Ratajczaka, który omówi mało znaną powieść Gustawa Bojanowskiego "Tydzień w Antoninie". W koncercie finałowym - Fortepianowe fantazje, sceny i arabeski - Hubert Rutkowski, wybitny wychowanek Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, zaprezentuje repertuar związany z muzyką kompozytorów, których Chopin cenił wysoko (Beethovena, Schumanna), jak i twórców współczesnych. Podczas tego recitalu po raz pierwszy zabrzmią Dwie arabeski na fortepian Pawła Mykietyna skomponowane specjalnie na zamówienie Polskiego Radia.

Organizatorami Festiwalu są Polskie Radio Chopin oraz Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Pełen program festiwalu.

Wszystkie koncerty będą transmitowane na antenie Polskiego Radia Chopin.

_
opr.LT

Plakat