Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Wernisaż wystawy "Polscy graficy promują Bretanię"

2018-09-27 ( czwartek )
18:00
Dom Bretanii. Fundacja Poznań - Ille et Vilaine, Stary Rynek 37, Poznań

Natalia Jabłońska - Zofia Klajs - Berenika Kołomycka - Barbara Leszczyńska - Tomasz Obara - Urszula Palusińska - Katarzyna Przybyło - Dominik Robak
Prezentowane prace powstały podczas międzynarodowej letniej rezydencji artystycznej w Bretanii. O projekcie opowie Patrick Toularastel, przedstawiciel Stowarzyszenia Petites Cités de Caractère de Bretagne oraz uczestnicy rezydencji.
Association Petites Cités de Caractère de Bretagne (Stowarzyszenie Zabytkowych Miasteczek Bretanii) powstało w 1975 roku. Skupia miasteczka legitymujące się marką turystyczną znaną w całej Francji. Warunkiem jej nadania jest posiadanie dziedzictwa architektonicznego objętego ochroną konserwatorską, zaludnienie poniżej 6000 mieszkańców, uchwalone i realizowane przez lokalne samorządy wieloletnie programy renowacji zabytków oraz rozwoju turystycznego skierowanego na turystę indywidualnego. Od miejscowości legitymujących się marką wymaga się dbania o przestrzeń publiczną i prywatną w poszanowaniu dziedzictwa historycznego oraz zaangażowania w ożywianie tych miejsc. Stowarzyszenie realizuje od 2005 roku projekt rezydencji artystycznych. Co dwa lata zaprasza na 6 tygodni do wybranych Miasteczek artystów plastyków ze świata, by poznali te miejsca i zrealizowali dla Stowarzyszenia plakaty promocyjne.

W Miasteczkach gościli dotychczas artyści z Japonii, Rosji, Chin, Afryki, Czech i USA. W 2017 roku rezydencję w Miasteczkach odbyło ośmioro artystów plastyków z Polski.

Dom Bretanii brał czynny udział w projekcie.

Zobacz dombretanii.org.pl