Cisza, uderzenie, wybrzmiewanie, uderzenie, cisza...
Regularny puls gongów i zniuansowane, improwizacyjne partie bębna klepsydrowego changgo zakorzenione są głęboko w starych szamańskich rytuałach ssitgim-gunt. Służą one oczyszczeniu duszy zmarłego, a jednocześnie celebracji życia. Ośmioro młodych muzyków z zespołu Baraji, zafascynowanych obrzędowością z wyspy Jindo, prezentuje na scenie swoją interpretację tradycyjnej koreańskiej muzyki.
Śpiew, drugi niezwykle ważny element muzyki z Jindo, jest sugestywny i silny, ze szczególnym rodzajem gwałtownych melizmatów. Raz z góry, innym razem z dołu prowadzą one uwagę słuchacza ku głównej melodii, wspieranej przez dźwięki towarzyszących śpiewakowi instrumentów - niewielkiej, dwustrunnej, trzymanej pionowo fideli haegeum, długiej cytry gayageum i bamusowego fletu daegeum. Na każdym z nich da się imitować koreański styl śpiewu.
Koncerty Baraji to rodzaj widowisk teatralnych. Muzycy snują podczas nich ciekawą opowieść o swojej relacji z koreańską tradycją. Doskonale budują napięcie, są zaangażowani i skoncentrowani. Do słuchacza dociera ze sceny bogaty świat dźwięków, pełen harmonii i dyscypliny, ale także świetnych solowych partii i spontanicznych muzycznych dialogów.
Bilety - 30 zł.
_
opr.sw
Zobacz ckzamek.pl/