Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
a

Spotkanie z ks. Radkiem Rakowskim oraz Pawłem Cieliczko, autorami książki Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar

2018-04-12 ( czwartek )
20:00-23:00
Winiarnia Pod Czarnym Kotem, ul. Wolsztyńska 1, Poznań

Polska. 2017 rok. Ksiądz vs. ateista. Spodziewać się można... najgorszego.
W czasach, gdy zewsząd atakują nas konflikty i spory (na religijnym, politycznym, światopoglądowym, wszelkim innym tle), gdy manifestacja goni manifestację, a transparenty każdej ze stron niosą coraz ostrzejszy i skrajniejszy przekaz - do rozmowy zasiadają dwie osoby: pełen wiary w swe powołanie ksiądz oraz zadeklarowany od lat ateista.
Radek i Paweł udowadniają, że fundamentalne różnice światopoglądowe wcale nie przeszkadzają w tym, by wzajemnie się szanować, inspirować oraz szczerze doceniać swe dokonania. Obaj pokazują, jak pięknie można się nie zgadzać i jak wiele może łączyć ludzi ze skrajnych biegunów ideowych. Brzmi bajkowo? Owszem, ale nie znaczy to, że cokolwiek zostało tu wygładzone - nie zabrakło bowiem pytań kłopotliwych, trudnych ani próby zmierzenia się z zarzutami największego kalibru.
To książka-dialog, wspólna refleksja nad ideami - te różnią, choć nie dzielą ‒ ale też nad bardzo przyziemnymi problemami ludzi, wobec których nikt nie powinien pozostawać obojętny. To także opowieść o ludzkiej i głęboko chrześcijańskiej twarzy Kościoła katolickiego, dla której ramą narracyjną są akcje społeczne i charytatywne podejmowane przez księdza Radka Rakowskiego - osoby o niezwykłej umiejętności aktywizowania ludzi do czynienia dobra.
Uczynki i działania to lektura dla każdego, dosłownie. Powinni ją przeczytać zarówno ludzie religijni, jak i ateiści, w każdym wieku. Po co? Aby poszerzyć horyzonty wiedzy i myślenia oraz otworzyć się na serdeczny dialog i budowanie wspólnoty wspierających się, tolerancyjnych ludzi. Bo czyż nie na tym powinno zależeć nam wszystkim?
Radek Rakowski to charyzmatyczny młody kapłan po poznańskim seminarium duchownym, na którego mszach gromadzi się każdorazowo nawet kilkaset wiernych. Pracował w parafiach w podleszczyńskiej Rydzynie oraz w Poznaniu (Wilda, Jeżyce, Winiary), ale medialny rozgłos zyskał dzięki nietuzinkowym akcjom pomocowym, do których potrafił zaangażować wielu swoich parafian, uczniów, członków duszpasterstwa akademickiego, ale i "zwykłych" użytkowników mediów społecznościowych.

Paweł Cieliczko to absolwent historii (UAM) i literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych (IBL PAN), dziennikarz ("Puls Poznania"), bloger (Kocham Poznań, Poznańskie Legendy, Pomniki Poznania, Ulicznik Poznański), pomysłodawca i redaktor miejskich przewodników literackich, a przede wszystkim wielki miłośnik Poznania. W swych peregrynacjach po mieście natknął się na pewnego księdza, z którym kolejne rozmowy ni stąd, ni zowąd przybrały książkową formę.

Spotkanie prowadzi pan Mateusz Borys.
Wstęp wolny.

_
opr.LT