Kultura Poznań.pl

Kalendarium

Wydarzenia na planie Pokaż na planie
Ifor ap Glyn, fot. Dewi Jones

Wieczór z Narodowym Poetą Walii Iforem ap Glynem

2018-04-05 ( czwartek )
18:30-20:00
Dom Bretanii, Stary Rynek 37, Poznań

Towarzystwo Polsko Walijskie zaprasza na wyjątkowy wieczór z poezją Ifora ap Glyna, Narodowego Poety Walii.

Ifor ap Glyn (ur. 1961) - poeta, pisarz, prezenter i producent telewizyjny. Od 2016 roku piastuje tytuł Narodowego Poety Walii, którego zadaniem jest propagowanie walijskiej poezji na świecie. Wychował się w Londynie, w walijskojęzycznej rodzinie, obecnie mieszka w Caernarfon. Tworzy w języku walijskim i angielskim. Opublikował pięć tomów poezji, dwa dramaty oraz powieść Tra Bo Dau. Dwukrotny zdobywca korony na Narodowym Eisteddfodzie Walii za najlepszy wiersz wolny.

Poeta odwiedził Polskę po raz pierwszy w 2003 roku. Obecnie przyjeżdża w związku z akcją plakatową, w ramach której na ulicach Warszawy przeczytać będzie można jego wiersz Ceiliog Mwylachen (Kos) poruszający kwestię zmniejszającej się liczby użytkowników języka walijskiego. Ten i inne wiersze poety usłyszeć będzie można podczas wieczoru z poetą w przekładach na język polski oraz angielski.

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym Eisteddfodu UAM, Festiwalu Kultury Walijskiej organizowanego od 2014 r. przez Towarzystwo Polsko Walijskie i Pracownię Języków Celtyckich na Wydziale Anglistyki UAM.

Program festiwalu i informacja o konkursach (literackim, tłumaczeniowym, plastycznym) na stronie http://polskacymru.wixsite.com/eisteddfod.

Zobacz dombretanii.org.pl/wydarzenia-kulturalne/aktualny-program/eisteddfod