Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Akupunktura miasta - wystawa

03.03 – 15.04.2018

"Akupunktura miasta" to wystawa prezentująca projekty ulepszające przestrzeń publiczną za pomocą niewielkich obiektów i niewielkich interwencji projektowych - czasami pojedynczych i dedykowanych konkretnym miejscom, czasami systemowych z możliwością wprowadzenia tych rozwiązań w całym mieście. Pomimo że prezentowane na wystawie projekty są niewielkie w skali miasta, nie oznacza, że ich siła działania jest również mała. "Akupunktura miasta" stawia bowiem pytanie, czy możemy leczyć lub ulepszać przestrzeń miejską drobnymi interwencjami, działaniami w skali mikro, które mogą mieć realny wpływ na zmianę jej funkcjonowania.

Autorami prac są zarówno projektanci jak i architekci. Doświadczeni jak i młodzi absolwenci studiów projektowych. Na wystawie są prezentowane projekty już zrealizowane i wdrożone do przestrzeni publicznej w przeciągu kilku ostatnich lat, projekty koncepcyjne oraz projekty zrealizowane na polskich uczelniach. Kluczem doboru prac była ich siła realnego działania, a zarazem niewielki rozmiar tych obiektów lub niewielka skala interwencji w przestrzeń miejską.

Większość prezentowanych prac to projekty powstałe we współpracy ze specjalistami różnych dziedzin ‒ z fizykami, dźwiękowcami, technologami, ornitologami, a także jednostkami badawczymi na polskich uczelniach wyższych. Projekty te pokazują, że coraz częściej projektant pracuje w zespole lub z zewnętrznymi partnerami, aby odpowiadać na realne problemy w przestrzeni miejskiej.

Na wystawie nie brakuje też projektów skierowanych dla zwierząt zamieszkujących miasta. To trzy intersujące projekty budek lęgowych wpisujących się w ciekawy sposób w przestrzeń miejską lub będących realną odpowiedzią na montaż budek podczas termomodernizacji budynków.

W większości przypadków prace prezentowane na wystawie dedykowane są polskim miastom, często konkretnym miejscom, ale wiele z nich jest bardzo uniwersalnych. Jeden z omawianych projektów powstał dla Londynu, ale mógłby być zastosowany w każdym mieście, który posiada system wypożyczania rowerów. Jeszcze inne projekty powstały dla Warszawy, ale bez przeszkód można byłoby je zaimplementować w innych miastach. Ta uniwersalność rozwiązań pokazuje, że miasta - przynajmniej te europejskie - borykają się z bardzo podobnymi problemami.

Wstęp wolny.

Wystawie będzie towarzyszył bogaty program edukacyjny, m.in.:

7.03. o g. 18.30 w Sali Kominkowej odbędzie się debata AKUPUNKTURA MIASTA
wstęp wolny
Podczas prezentacji i dyskusji z udziałem dr. hab. Grzegorza Niwińskiego i prof. Jerzego Porębskiego porozmawiamy o specyfice projektowania przestrzeni publicznej, przyjrzymy się wybranym projektom zrealizowanym przez zaproszonych gości. Moderator: Paweł Grobelny
8.03. o g. 18.30 w Holu Balkonowym odbędzie się wykład: AKUPUNKTURA MIASTA. Czwartek o sztuce "Poprawianie miasta. Historyczne doświadczenia Poznania"
wstęp wolny
Jakość życia w mieście można poprawiać na wiele sposobów. Mogą to być ingerencje na wielką skalę, ale też takie, które choć niewielkie, to jednak zmieniają wiele. W trakcie wykładu przyjrzymy się historii Poznania i spróbujemy znaleźć w niej rozwiązania, które dziś moglibyśmy uznać za "akupunkturę miasta".
Prowadzenie: Maciej Szymaniak

Zobacz www.ckzamek.pl