Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

Wystawa Wojciecha Idźkowskiego - Between Layers

12.01 – 25.03.2018

Galeria Piekary i Fundacja 9/11 Art Space zapraszają na wystawę Wojciecha Idźkowskiego pt. "Between Layers".

  • wernisaż: 12.01.2018, godz. 19:00
  • wystawa czynna do 23.02.2018
  • pon.-pt. 10:00-18:00
  • wstęp wolny

Wojciech Idźkowski (ur. 1960, Poznań) to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (aktualnie Uniwersytet Artystyczny). Jego zainteresowania artystyczne oscylują wokół malarstwa, fotografii i rysunku, co uwidacznia się mocno w samych pracach.
Wielkoformatowe obrazy Idźkowskiego charakteryzują się nie tylko nasyconą kolorystyką, którą kontrastuje on z dużymi obszarami wytłumionych, wyciszonych plam barwnych, ale też eksperymentami z perspektywą czy wyraźnie podkreślaną fakturowością - najbardziej interesujące okazuje się jednak to, co przebija się przez warstwy farby i koloru.
W pęknięciach między tym, co malarskie i rysunkowe ujawniają się wpływy fotografii. Są to uchwycone w fotograficznej manierze, zniekształcone odniesienia do rzeczywistości albo też wspomnień i halucynacji, jakby powidoki rozedrganych zdarzeń, ledwie zapamiętanych, a dodatkowo poddanych nieubłagalnemu upływowi czasu.
Artysta brał udział w wystawach w kraju i za granicą, jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Kanadzie.
"Projekt Between Layers obejmuje kilkanaście prac malarskich nawiązujących do przenikania się światów malarstwa i fotografii. Są tu staranne kadrowanie obrazu wywodzące się z wieloletniej pracy jako fotograf, jak i pewien rodzaj manipulacji obrazem. Są tu też moje wizualne pasje, od lat zarejestrowane w kadrach wybranych fragmentów rzeczywistości oraz narzucające się nowe skojarzenia, posługujące się skrótem graficznym, wykorzystujące tropy dokumentalne i ślady pamięciowe".
Wojciech Idźkowski

_
opr.LT