Kultura w Poznaniu

Kalendarium

plakat

Łowcy miodu - film o pszczołach w kinie sąsiedzkim

2017-07-22 ( sobota )
Bram przy ul. Matejki 46, Poznań

Łowcy miodu" to film z życia pszczół i ludzi, zdobywca "przyrodniczego Oscara" (Panda Award). Film można obejrzeć w nietypowym miejscu: Kino w Bramie 46 to kino sąsiedzkie, działające w bramie wjazdowej secesyjnej kamienicy przy ul. Jana Matejki 46 w Poznaniu. Część widzów ma szanse obejrzeć film w oryginalnych fotelach z kina Bałtyk.

Film "Łowcy miodu" opowiada o odrodzeniu tradycyjnego bartnictwa, tajnikach miejskiego pszczelarstwa oraz fascynującym życiu pszczół. Rój pszczeli, aby żyć, musi być stale w ruchu. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej w pniu wiekowego drzewa. Wędruje po polach, dzikich lasach, górach i... wielkich miastach Europy i Azji. Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Widz wreszcie na własne oczy zobaczy, jak pszczoła przychodzi na świat, jak robotnice dbają o matkę roju, jak broniąc ula walczą z intruzami (często na śmierć i życie). I jak wygląda świat natury i ludzi oglądany oczami jednej pszczoły, harującej od świtu do zachodu słońca i tysięcy pszczół, które zrobią wszystko, aby ich rój przetrwał. Wyruszamy w podróż do Augustowa, Baszkirii oraz Nepalu. Uczymy się bartnictwa, poznajemy niezwykłe relacje pomiędzy pszczołami i ludźmi. Przyglądamy się pasiekom na dachach warszawskich budynków oraz podążamy do Francji, gdzie zobaczymy paryskie ule zainstalowane na dachu katedry Notre Dame.

Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. Dziś giną w niespotykanej dotąd skali. Jednym ze sposobów na ratunek wydaje się być właśnie pszczelarstwo miejskie oraz przywracanie tradycji bartnictwa - hodowli dzikich pszczół w lasach. Może właśnie sięgając do przeszłości, w pierwotnym środowisku i modelu współżycia pszczół i ludzi, czyli w bartnictwie można znaleźć sposób ratunku? Film stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie?

Reż. Krystian Matysek, gatunek: film dokumentalny, czas trwania: 75 min

Zobacz www.kinowbramie46.pl