Kultura w Poznaniu

Kalendarium

wykopaliska w Sakkarze - fot. J. Dąbrowski

Wystawa - 20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze

20.05 – 31.08.2017

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu otwiera nową wyjątkową ekspozycję. "20 lat polskich wykopalisk w Sakkarze" to opowieść o bogatej we wrażenia archeologicznej przygodzie kontynuowanej (z jedną przerwą) od 1987 roku! Otwarcie wystawy w Noc Muzeów, 20 maja o godzinie 18.00.

Przez dwie dekady w cieniu najstarszej piramidy świata zespół badaczy pod kierownictwem profesora Karola Myśliwca miał godną pozazdroszczenia okazję do eksploracji grobów egipskich możnych. Wśród nich znalazł się wezyr o trzech imionach (Fefi, Unsi-ach, Merefnebef) pochowany nieopodal słynnej schodkowej piramidy z 2650 r. przed Chr.

Od 20 maja można podziwiać w Muzeum Archeologicznym egipskie artefakty i niezwykle barwne fotogramy związane z wykopaliskami!

Edukatorzy MAP przygotowali także nie lada gratkę dla najmłodszych. Do dyspozycji milusińskich oddana zostanie jedna z sal wystawy czasowej. Czeka też bogaty interaktywny program: rekonstruowane stroje, piękne egipskie fryzury i wiele innych atrakcji, które przetestuje każdy z przybyłych gości!

Sakkara to miejsce szczególne! Na północ i południe od wspomnianego schodkowego grobowca Dżosera, drugiego władcy III dynastii, rozciąga się największa nekropola starożytnego Egiptu - cmentarz miasta Mennefer czyli Memfis. Nieopodal tradycyjnej stolicy Kraju nad Nilem położo­nej na zachodnim brzegu rzeki, polska misja archeologiczna pod kierunkiem profesora Karola Myśliwca podjęła w 1987 r. badania po zachodniej stronie piramidy. Był to obszar zapomniany dotychczas przez archeologów. W 1996 r. po przerwie wznowiono prace i odkry­to tu wspomniany grobowiec wezyra Merefnebefa.

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2017 r.

Zobacz www.muzarp.poznan.pl/