Kultura w Poznaniu

Kalendarium

foto

Spektakl Lecha Raczaka - Dziady

2017-03-22 ( środa )
19:00
Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 22 (IV piętro)

DZIADY - spektakl Lecha Raczaka

"Od początku listopada, od nocy Dziadów, w codziennej praktyce życia zaczyna się w Polsce zima. Zima - mroźna i śnieżna - jest znakiem, symbolem, realnością krainy grozy, Północy - Rosji, ziemi/czasu zesłania, więzienia, kary, żywych cieni, duchów, zjaw. Piekło. Piekło jest białą równiną skutą mrozem, ożywioną śnieżną zawieją. (Ostatni krąg dantejskiego piekła też jest cały z lodu). To stamtąd na Dziady przybywają duchy.

Mówią, że potrzebują paciorka, dotknięcia, ziarnka gorczycy czy rządu dusz; nie mają śmiałości wyznać, że chcą się po prostu ogrzać wśród ludzi, ludzkim ciepłem. Gustaw - Widmo - Pielgrzym opowiada o parku, gdzie pozbawił się życia, ale naprawdę przybył z mroźnej krainy, gdzie "z ust każdego wyzioniona para / wychodzi słupem prosta, długa, szara". Potępieńcy - i zesłańcy i czynownicy, generałowie i szarzy mieszkańcy piekieł - "a twarz każdego jest jak ich kraina / pusta, otwarta i dzika równina" (Ustęp: Droga do Rosji w.173-4) - wyłaniają się z zamieci: "tu ludzie biegną, każdego mróz goni" (Ustęp: Petersburg, w.93)."

Reżyseria: Lech Raczak

Muzyka: Jacek Hałas

Senografia: Bohdan Cieślak

Ruch sceniczny - Bartłomiej Raźnikiewicz

Kostiumy: Natalia Kołodziej

Światło: Krzysztof Urban

Aktorzy: Helena Ganjalyan, Małgorzata Walas-Antoniello, Hubert Kułacz, Adam Kupaj, Paweł Stachowczyk, Janusz Stolarski, Lech Wołczyk, Robert Zawadzki

Bilety 15 zł.

opr. sw

Bilety dostępne w:

Zobacz scenarobocza.pl/pl/