Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Jerzy Grunwald

Jerzy Grunwald - koncert

2017-03-15 ( środa )
Blue Note Jazz Klub, ul. Kościuszki 79 (gmach CK Zamek), Poznań

Jerzy Grunwald, za granicą znany jako George&G - wokalista, kompozytor, producent muzyczny, związany niegdyś z gatunkiem folk rocka, a współcześnie z soft rockiem. Debiutował jako wokalista w zespole No To Co.
Następnie związał się z polską sceną bigbitową, aby zostać frontmanem grupy En Face, wykonującej harmonijnego folk rocka spod znaku The Byrds, America, a przede wszystkim Crosby, Stills and Nash. W takiej właśnie stylistyce utrzymany został najważniejszy album Grunwalda "Sennym świtem" (1975), proponując łagodne, akustyczne brzmienie, wieloczęściowe harmonie wokalne oraz melancholijne teksty oscylujące wokół tematyki wolności, samotności i poszukiwania sensu życia. Niektóre spośród ówczesnych nagrań zbliżają się w stronę progresywnego rocka oraz blues rocka zaakompaniowanego przez grupę Apokalipsa.

Nagrana w 1981 roku płyta Grunwalda i Janusza Hryniewicza (występującego pod pseudonimem John Hilton) "Try", obok utworów utrzymanych w stylistyce i nurtu Americana, zawierała piosenki pop rockowe.

Współcześnie Jerzy Grunwald działa przeważnie za granicą, wykonując własne kompozycje soft rockowe i smooth jazzowe. Jak sam zauważa, obecne jego dokonania muzyczne prezentują kolejny etap artystycznego rozwoju, a przy tym zasadniczo odmienny styl od tego, który reprezentował w latach 70.

W wieku 15 lat debiutował jako perkusista. Początkowo (lata 1964-1967) występował w zespołach Ametysty, Monsuny (kwiecień 1965 - wygrana na I Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Muzycznych w Katowicach), Ślęzanie oraz w grupie skifflowej w ramach zespołu Niebiesko-Czarni. Latem 1967 roku wszedł w skład grupy Piotra Janczerskiego No To Co. Z grupą występował do września 1970 r. W tym okresie muzyk nawiązał współpracę z Katarzyną Gertner biorąc udział w śpiewogrze "Janosik, czyli na szkle malowane", z Klubem Piosenki ZAKR, a od stycznia 1971 r. z zespołem Ryszarda Poznakowskiego. Z formacją wziął w imprezie Karnawałowy Poznań nocą oraz dokonał nagrań radiowych. We wrześniu 1971 r. na bazie zespołu R. Poznakowskiego, J. Grunwald utworzył własny zespół En Face, a w roku 1972 został uznany w plebiscytach "Panoramy" i "Na przełaj" piosenkarzem roku.

W 1993 roku przedsiębiorstwo Sonic wydało album na którym wokalista przedstawił premierowe, anglojęzyczne utwory w tym nowa wersja przeboju grupy No To Co - "Gwiazdka z nieba". W kolejnych latach Jerzy Grunwald otworzył własne studio nagraniowe. Wydał płytę "So Much To Say" nagraną w 2006 r. i wydaną pod nazwą George & G; płyta była popularna w Malezji, Singapurze, Tajwanie, Hongkongu, a w lutym 2007 roku w Japonii; płyta sprzedała się łącznie w 200 tysiącach egzemplarzy. Polska edycja albumu "So Much To Say" ukazała się we wrześniu 2007 roku.

Bilety - 40 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz bluenote.poznan.pl/