Kultura w Poznaniu

Kalendarium

a

Wystawa kolekcji ubiorów w Galerii Design UAP

16.02 – 25.02.2017

Dekonstruktura (dekonstrukcja+struktura) jest ideą projektową związaną z artystycznym poszukiwaniem w obszarze tkaniny eksperymentalnej, ubioru i obiektu. Stwierdzenie "czy można ubrać się w kartkę papieru" stało się źródłem inspiracji i impulsem do wyboru twórczego medium - zdezaktualizowanych, zadrukowanych stron z błyszczących magazynów poświęconych modzie. Uzyskana materia jest wynikiem opracowania autorskiej techniki dekonstrukcji druku i możliwości utrwalenia papieru w postaci tkaniny unikatowej. Cykl projektowy prezentujący kolekcję ubiorów i wzorów jest fragmentem rozbudowanej idei, możliwej do kontynuacji na wielu płaszczyznach artystycznych i projektowych.
Projekt jest rezultatem rozprawy doktorskiej pt. "Dekonstruktura. Redefinicja ubioru w kontekście innowacyjnych rozwiązań projektowych" wyróżnionej przez Radę Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, nominowanej do Nagrody Prezesa Rady Ministrów w 2016 roku
Elżbieta Cios ur. 14.09.1983 r.
Doktorat na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w dyscyplinie sztuki projektowe, wyróżniony przez Radę Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii UAP, nominowany do Nagrody Prezesa Rady Ministrów w 2016 roku. Adiunkt w Pracowni Ubioru Unikatowego, współtwórca projektu Laboratorium Kreatywnego Ubioru (2013). Studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i RESAD w Madrycie (2005-2010). Najlepszy dyplom magisterski o specjalności projektowanie scenografii, nominowany w 30. Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz. Od 2010 roku współpracuje z Teatrem Atofri, gdzie tworzy scenografie i kostiumy do spektakli dla widzów najmłodszych, wielokrotnie prezentowane i nagradzane na festiwalach w Europie oraz Japonii, Chinach i USA. W ramach współpracy i transferu wiedzy odbyła wyjazd dydaktyczny do Uniwersytetu HAW w Hamburgu Design Department, cyklicznie uczestniczy w Międzynarodowych Targach Texprocess i Techtextile we Frankfurcie na zaproszenie firmy Strima. Projekt "Dekonstruktura" prezentowała w filmie dokumentalnym pt. "Metropolis - Posen" realizowanym przez niemiecko-francuską telewizję ARTE w 2015 roku. Reprezentantka Polski na Międzynarodowym Triennale Tkaniny Artystycznej w Kanadzie w 2016 roku (La Triennale Internationale des Arts Textiles en Outaouais Canada 2016). Eksperymentatorka i innowatorka w zakresie wykorzystywania technik unikatowych, cyfrowych oraz nowych technologii w designie.

opr.sw