Kultura w Poznaniu

Kalendarium

Andrzej Karpiński

Reportaż - Andrzej Karpiński - koncert

2017-01-19 ( czwartek )
Blue Note Jazz Klub, ul. Kościuszki 79 (gmach CK Zamek), Poznań

Koncerty na siedząco, bez gitary elektrycznej, przy świetle  żarówki  25W to od lat cechy niezmienne. Muzyce Karpińskiego zawsze towarzyszyła gra kontrastów, od patosu po pastisz i absurd. Jest fanatykiem aforyzmów S.J. Leca i przeciwnikiem mody.
Andrzej Karpiński (plastyk, muzyk, autor tekstów) założył w 1982 r. wraz z przyjaciółmi z poznańskiego Liceum Sztuk Plastycznych w 1982 r. grupę Reportaż. Od początku realizował w grupie swoje projekty muzyczne dodając teksty, rysunki i pomysły scenograficzne. Na twórczość Karpińskiego największy wpływ mają: "rozważania o początkach i końcach wszelkich rzeczy, tam słychać najciekawsze pytania".

Reportaż oprócz improwizacji tworzył wiele autorskich programów koncertowych: Łosoś, Domator, Prosimy nie Powtarzać, Prawo Ciążenia, W górę rzeki!, Gulasz z Serc, Pogady, Bezsensory, Pogofonic, Operacja Media (z Chrisem Cutlerem), Głos z Wielkopolski czyli Domowy Wyrób Kiełbas. Większość projektów wydano na kasetach, płytach winylowych i CD, niestety poza granicami kraju. Grupa działała w różnych składach osobowych od kwintetu poprzez trio aż do solowych koncertów Karpińskiego.
- Solowe granie zmusiło mnie do zbudowania specjalnego instrumentarium i mobilnego studia, do zainteresowania się akustyką - wyjaśnia Andrzej Karpiński. - Nie chcę jednak przesadzać z elektroniką, to nie mój obszar. Robię wszystko, aby nie używać urządzeń zapętlających, wolę "antyloopy". W trudnościach technicznych mam szansę na odkrycia. Nie chcę aby nowy instrument - technika rywalizowała z tym co chcę powiedzieć. Gram synchronicznie na kilku instrumentach jednocześnie, chcę na żywo tworzyć muzykę prawie studyjną.

Muzyka Reportażu jest wydawana w niezależnych wytwórniach płytowych w Europie i w USA, pojawia się w filmie, teatrze i audycjach radiowych. Karpiński brał udział w sesjach nagraniowych muzyki Lecha Jankowskiego (m. innymi do filmów Braci Quay), wspólnych koncertach z amerykańskim duetem Sceleton Crew (Fred Frith, Tom Cora). Występował na festiwalach filmowych i teatralnych lub z udziałem wykonawców związanych z wytwórnią Recommended Records Chrisa Cutlera. Ostatnio Karpiński tworzy różnorodne duety, improwizuje w ramach projektu Krzesło Eklektyczne.

Najnowszy materiał solo "NEWS from DOM (es-moll)" jest obfitą, częściowo improwizowaną, ilustracją muzyczną podaną ze zbiorem krótkich tekstów - komentarzy. Autor zwraca uwagę i ostrzega jak łatwo nas i naszą codzienność można zredukować: - Nie chcę tworzyć zapisu bezużytecznej chwili lub chmury dźwięków o niczym. Nie chodzi o show, wymyślanie czegoś na siłę, psucie lub udziwnianie instrumentów. Staram się unikać przypadku, eksperymentować nie z instrumentem lub dźwiękiem, ale z muzyką. Elektroniki używam tylko do przekształcania klasycznych instrumentów i głosu. Gdy mieszam ich brzmienie, trudno rozpoznać aktualne źródło dźwięku. Recital ma się kończyć jak najdłużej po wykonaniu, ma tworzyć wspomnienie. Jeśli tak się nie stanie - tracimy czas.

Bilety 25 zł

opr.sw

Bilety dostępne w:

Zobacz bluenote.poznan.pl/