Kultura w Poznaniu

Kalendarium

logo projektu

Inside Out - historie przeciw Historii

2016-12-17 ( sobota )
09:00-15:00
Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1, Poznań

Pierwszy raz w Polsce i od razu w Poznaniu! Międzynarodowy projekt ma poznańską twarz! Bądźcie z nami podczas wieszania fotografii naszych uczestników. Pokażemy Wam 29 osób i to ich portrety pokażą współczesny Poznań.

Francuski fotografik JR, określany także jako Banksy fotografii, po otrzymaniu nagrody TED Prize w 2011 roku postanowił wystartować z nowym projektem. Założeniem Inside Out miała być egalitaryzacja sztuki. Przedstawienie opowieści zwyczajnych ludzi na wielkoformatowych wydrukach miało kłaść nacisk na to, że każdy z nas jest częścią większej historii, a jednocześnie sam kreuje swoją własną - unikalną i niepowtarzalną. Projekt w szybkim czasie zdobył ogromną popularność. Jego twórcy - od Ekwadoru po Nepal, od Meksyku po Palestynę - poruszyli takie tematy, jak zmiana klimatu, nadzieja, różnorodność czy akty przemocy. W Nowym Jorku na Times Square pojawiło się 6 tysięcy zdjęć mieszkańców po wybuchu huraganu Sandy. Francuski Panteon został pokryty autoportretami paryżan. Po ataku terrorystycznym na redakcję Charlie Hebdo pomysłodawcy Inside Out szybko zareagowali, tworząc billboardy ze zdjęciami oczu poszkodowanych dziennikarzy.

Poznańska odsłona akcji niesie ze sobą zarówno międzynarodowy, jak i lokalny charakter. Międzynarodowy, bo czerpiemy wzorce z zakończonych sukcesem edycji w Afryce, Azji czy obu Amerykach. Doceniamy projekt JR i wierzymy, że nowatorska dyskusja na tematy często pomijane jest ważna i przyniesie odkrywcze rezultaty. Lokalny, bo kochamy Poznań i chcemy skupić się na tematach, które go dotykają. Postaci przez nas sfotografowane mają charakter everymana, co pozwoli mieszkańcom utożsamiać się z nimi.

W poznańskiej edycji zdecydowano się na wybranie trzech grup: uczestników wydarzeń poznańskiego Czerwca '56, obcokrajowców przebywających w naszym mieście i żołnierzy borykających się z PTSD. Organizatorzy akcji chcą połączyć ich losy w lokalnej historii, inicjując dialog i skłaniając do przemyślenia tematów związanych z tolerancją, różnorodnością oraz wojną. Miejskiej odsłonie projektu towarzyszyć będzie wydanie katalogu dokumentującego projekt w przestrzeni Poznania, gdzie także zostaną spisane historie uczestników.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy za pomocą swoich fotografii chcą pokazać Poznań 2016. Przynieście swoje małe, duże zdjęcia. Zdjęcia: Was, bliskich, razem, samotnie, z psem, kotem, kolorowe, czarno-białe, wesołe, smutne. Wszystkie wywieszone zostaną w Nowej Gazowni. Pokażmy innym 126 krajom nasz Inside Out Poznań - historie przeciw Historii.

Oficjalna strona projektu: http://www.insideoutproject.net/

Zobacz www.facebook.com/events/432953817093773/