Kultura w Poznaniu

Kalendarium

pośrodku szklana kula, wewnątrz odwrócona panorama: na górze zieleń, poniżej zabudowania, pośrodku tytuł spektaklu oraz nazwisko autora

Premiera spektaklu Rusałka

2022-10-14 ( piątek )
19:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14, Poznań

baśń muzyczna w 3 aktach

oryginalna czeska wersja językowa

libretto: Jaroslav Kvapil

tłumaczenie libretta na język polski: Jakub Pacześniak

Zakochana w Księciu Rusałka bez żalu opuszcza wodny świat. Niestraszna jest jej strata głosu, ani przepowiednia wiedźmy Ježibaby zwiastująca koniec miłości. Czy przepowiednia się spełni? Czy przekraczania granicy dwóch światów - realnego i baśniowego - jest możliwe? Na ile szczera i głęboka miłość wszystko zwycięża?

Po raz pierwszy w Poznaniu "Rusałka" Antonína Dvořáka. Do tej pory Teatr Wielki przygotował zaledwie jedną premierę czeskiego kompozytora ("Diabła i Kasię") i było to w 1934 roku. A przecież "Rusałka" to jedno z najważniejszych dzieł w dorobku czeskiego kompozytora. Ta baśń muzyczna w mistrzowski sposób eksponuje bliskie dziewiętnastemu wiekowi zainteresowanie światem duchów i wodnych stworów, które nękają zwykłych śmiertelników. Kompozytor nasycił partyturę "Rusałki" dramatyzmem i przejmującą nostalgią. To wspaniała romantyczna opowieść niosąca pytanie o siłę ludzkich namiętności. Poznańskiej wersja "Rusałki" otrzyma też znakomitą obsadę. Wystarczy wspomnieć, że w tytułowej partii usłyszymy Iwonę Sobotkę, niewiernym Księciem będzie Dominik Sutowicz, natomiast Ježibabą - Małgorzata Walewska.

Bilety w cenie 80-120 zł - premiera. 

Informujemy, że na spektakl dostępne są dwa rodzaje miejsc - koncepcja inscenizacyjna zakłada, że część miejsc dla widzów znajduje się na leżakach plażowych.

Międzynarodowe Targi Poznańskie - pawilon 1., Głogowska 18, Poznań (wejście bramą nr 11).

materiały Teatru Wielkiego

Bilety dostępne w:

Zobacz www.opera.poznan.pl