Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Artyści wywieszają czarną banderę

W najbliższy piątek Galeria Tak otwiera wystawę "Czarna Bandera". To artystyczny niezależny, kontrukulturowy komentarz na temat współczesności.

. - grafika artykułu
.

Francis Fukuyama w 1989 roku w swoim słynnym eseju "Koniec historii?" obwieścił zakończenie procesu historycznego. Artyści zaproszeni do udziału w wystawie mają iść o krok dalej. "Czarna Bandera odpowiada na obecną sytuację całkowitego wyczerpania idei, idei końca kultury, końca Europy, końca świata" - deklarują organizatorzy. W jaki sposób zamierzają tego dokonać? Rozmawiając o tym, o czym najwygodniej jest milczeć.

Wystawa ma poruszać tematy niewygodne, niechciane, rzadko - lecz coraz częściej - obecne w publicznej dyskusji. Nienawiść, nietolerancja, rasizm, nacjonalizm i przemoc zestawione z obroną praw mniejszości religijnych, seksualnych i imigrantów mają stworzyć mieszankę wybuchową. Obejrzymy prace m.in. Małgorzaty Gurowskiej, Jorena Hollandera, Przemysława Kiebzaka, Tomasza Machińskiego, Iwony Mysery, Pawła Mysery, André Robillarda, Daniela Stachowskiego i Jacka Zachodny'ego.

Wystawie towarzyszyć będzie koncert Gazawat - przedstawienie nagrań terenowych nawiązujących do traumatycznych wydarzeń mających miejsce w Groznym. Autorem projektu jest Michał Turowski - znany szczególnie z działalności w ramach wydawnictwa Oficyna Biedota, BDTA oraz udzielania się z magazynie "Noise Magazine". Ambientowy projekt Turowskiego przywoła atmosferę strachu i niepewności, która nierozerwalnie wiąże się z tematem końca historii i końca świata, który podejmują twórcy wystawy.

Wystawa "Czarna Bandera" będzie czynna od piątku, 7 października. Została włączona w przebieg tegorocznego Mediations Biennale.

Aleksandra Skowrońska

  • Czarna Bandera/Outsider Art
  • Galeria Tak
  • otwarcie wystawy: 7.10, g. 19
  • koncert Gazawat, 7.10, g. 20
  • wystawa czynna do 11.11
  • wstęp wolny