Kultura w Poznaniu

Sztuka

Osiem fotograficznych lat w Libanie

- Gdybyśmy w Polsce stwierdzili teraz, że jesteśmy krajem niebezpiecznym i zaczęlibyśmy dostawać wiadomości o każdym proteście, to w ludziach by powstało odczucie: "Żyję w jakimś niebezpiecznym miejscu, gdzie się zaraz coś wydarzy" - mówi Marta Bogdańska, laureatka konkursu Fundacji Pix.House ZinCall. Jako nagrodę fundacja wydała jej fotograficzny zin plaintext, opowiadający o współczesnym Libanie. W piątek odbyła się jego premiera online.

Myśl i materia

"Chociaż filozofią nie kuje się marmuru, to jednak myśl filozoficznie ukształtowana kształty marmuru kształtuje. Rzeźbiarz nie tylko musi być urodzonym robotnikiem kamieniarzem, ale i urodzonym filozofem, wżytym w szeroką kulturę filozoficzną" - pisał August Zamoyski w 1968 roku w Jak i dlaczego wyrosłem z formizmu. Pomijając fakt, że cytat ten odnosi się do pewnego etapu w twórczości artysty, myślę, że jest to myśl przewodnia całej jego artystycznej drogi.

Nim wszystko stało się piekielnie do siebie podobne

- Ja sam, z pewnym sceptycyzmem, wpadłem w ramiona fotografii cyfrowej chyba około 2000 - 2005 roku i dziś nie wyobrażam sobie powrotu do ciemni i do zapachów chemikaliów - przyznaje fotograf Piotr Topperzer, którego wystawę zdjęć Duński design w obiektywie można oglądać przez cały grudzień i styczeń w Holu Głównym Centrum Kultury Zamek.

Najlepsze miejsce

- To była bardzo przyjemna praca, miałem wolną rękę, mogłem robić z tymi przedmiotami, co chciałem. Lubiłem pracę z "Siódemkami" Arne Jacobsena - forma tego krzesła kojarzyła mi się z amebą, czymś organicznym - tak Piotr Topperzer wspomina zajmowanie się fotografią komercyjną przedmiotów codziennego użytku w Danii. Wystawa Duński design w obiektywie Piotra Topperzera zostanie otwarta już we wtorek w Holu Wielkim CK Zamek.

Muzealny lockdown

- Po ogłoszeniu lockdownu w Polsce mieliśmy zamkniętą i górną, i dolną część ekspozycji. Od połowy maja pokazywaliśmy co prawda część zewnętrzną, ale chcieliśmy być uczciwi wobec zwiedzających, obniżyliśmy więc cenę biletów do 5 zł - mówi Krzysztof Jankowiak*, kierownik w Muzeum Uzbrojenia. Szymon Mazur rozmawia z nim o pierwszym, wiosennym lockdownie oraz jego konsekwencjach, a także o nowych eksponatach, które prawdopodobnie będzie można obejrzeć już po 29 listopada.

Ty możesz rysować

- Dla człowieka jest najlepiej, kiedy czuje się zrozumiany. Może się dzięki temu poczuć normalnie. Nie jest wtedy dziwakiem, który tworzy rzeczy dla innych osób niezrozumiałe - mówi artystka Colet Trojanowska*. - Często prezentuję twórczość Colet, jej prace mają bardzo wiele znaczeń i dotyczą różnych kwestii - dodaje Natalia Saja**, kuratorka wystawy Ach, jak czas wolno płynie..., która zostanie otwarta w piątek 13 listopada w Galerii Jak.

Dzień po dniu, liz za lizem

Już 10 i 11 listopada w Galerii Centrala zostaną zaprezentowane prace dwojga ukraińskich artystów - Andrii Dostlieva i Lii Dostlievy. Będzie można je oglądać w formie online, zostaną także wystawione w oknach witryny Galerii, każdego dnia po godzinie 21.

Haute couture na miarę XXI wieku

Projektantka mody czy może raczej architektka mody? Spacerując po odbywającej się w Starym Browarze wystawie Iris van Herpen zatytułowanej Alchemic Couture można odnieść wrażenie, że holenderska gwiazda próbuje się odciąć od świata mody, który znamy - tego wypełnionego blichtrem, celebrytami i czerwonymi dywanami. W zamian, proponując ułożenie świata mody na nowo.

Baza wypadowa na Europę

- Chyba niewiele galerii działa tak jak my. W Poznaniu funkcjonujemy jako fundacja i stąd nieco bardziej niż na sprzedaż nastawiamy się na promocję sztuki współczesnej w ogóle - mówi Agata Rodríguez*, która wraz z mężem Carlosem prowadzi Rodríguez Gallery przy ul. Wodnej 13/4 w Poznaniu. 15 października świętowali 5-lecie działalności!

Mimochodem

Punktem wyjścia do realizacji wystawy Święty Piotr i Święty Paweł na Świętym Marcinie, która zostanie otwarta 6 listopada w Atelier WIMAR Stowarzyszenia Łazęga Poznańska był mandat, jaki otrzymał pod koniec września od straży miejskiej Piotr C. Kowalski. Artysta swoje prace z cyklu Obrazy przejściowe realizuje niemal na całym świecie. Ale dopiero w Poznaniu zarzucono mu "zaśmiecanie miejsca dostępnego publicznie".

Oniryczna pętla czasu

W CK Zamek od 24 października możemy oglądać prezentację dzieł Izabelli Gustowskiej. Kuratorką wystawy Bezwzględne cechy podobieństwa jest Jagna Domżalska, a w roli głównej występują prace dotyczące czasu, skrzypiące podłogi i wizja... katastrofy. 

Przez ciemne zwierciadło

- Tytuł wystawy Gwiezdny pył nawiązuje do mrowia gwiazd, które wychodzą na zdjęciach, gdy fotografujemy nocne niebo ustawiając ekspozycję na długi czas naświetlania, a aparat "łapie" dużo więcej ciał astronomicznych, niż nasze ludzkie oko. Szczególnie dobrze wychodzą one w miejscach poza miastem, gdzie niebo jest dużo ciemniejsze - mówi Justyna Olszewska. Jej wystawa Gwiezdny pył jest czynna od piątku 30 października w Zachodnim Skrzydle Centrum Kultury Zamek.

Dragoni naprzód!

W trudnym pandemicznym okresie Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli przygotowało nową wystawę czasową Dragoni generała Maczka. Rzeszów 1937 - Świętoszów 2020. To prezentacja losów 10. Pułku Dragonów w składzie 10. Brygady Kawalerii Pancernej walczącej w ramach 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

Przestrzeń naznaczona historią

Wystawa Rassenhygiene w Centrum Kultury Zamek jest najnowszym z projektów Doroty Nieznalskiej, w których artystka za pomocą sztuki bada i komentuje problematyczną historię Polski.

Milczenie często poprzedza zło

- Jak mówił Marek Edelman - milczenie często poprzedza zło. Dlatego reaguję, projektuję, publikuję kolejne plakaty na Facebooku, w mediach, zgłaszam je na konkursy - mówi Szymon Szymankiewicz*, projektant plakatów i grafik, zwycięzca Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu w 2020 r. 

Mariaż technologii i haute couture

Kolejny raz poznański Stary Browar zaprasza na prawdziwą modową ucztę. Po zakończonej sukcesem zeszłorocznej wystawie Daniela Lismore'a, tym razem nadarzy się okazja, aby w Galerii na Dziedzińcu zobaczyć stroję stworzone przez holenderską projektantkę Iris van Herpen.

Podróż w (nie)znane

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o konceptualizm - tak z pewnością powiedzieliby gorliwi przeciwnicy sztuki nowoczesnej. Nie dość, że bazuje na ideach, to nie przedstawia niczego wprost. A czasami nawet nie przedstawia, tylko znaczy. O konceptach, tych widocznych i nie, możemy rozmyślać w trakcie zwiedzania najnowszej wystawy prac Jarosława Kozłowskiego w Galerii Piekary.

Rabunek krwi

- Wielokrotnie czytałam w stenogramach norymberskich o osobach, które - gdy zostały odnalezione - już nie chciały wracać do Polski - mówi Dorota Nieznalska*. Jej wystawa Rassenhygiene zostanie otwarta w piątek 9 października w Centrum Kultury Zamek. To podsumowanie jej rezydencji artystycznej, w czasie której badała działalność Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS oraz stowarzyszenia Lebensborn e.V., zajmujących się przymusową germanizacją polskich dzieci.

Nasza kultura jest też niechrześcijańska

- Tym, co mnie ujęło w brzegince, kobiecie-bogini, jest jej siła, posiadanie ogromnej władzy. Zajmowanie się tą postacią było dla mnie interesujące również w kontekście moich poszukiwań  feministycznych - mówi artystka Justyna Górowska. Jej wystawa Brzeginki 9 października zostanie otwarta w Galerii Miejskiej Arsenał.

Artysta wielu tematów

Już 7 października rozpoczynają się obchody 21. rocznicy śmierci Jerzego Piotrowicza i 3. rocznicy powstania Galerii pod Koroną.

1 14 Strona 15 16 17 18