Kultura w Poznaniu

Sztuka

Porządkowanie brzucha wieloryba

- Budynek Galerii znajduje się w centrum miasta i - jak wieloryb z opowieści Juliusza Verne'a - ma swoje wnętrze, w którym można znaleźć wiele artefaktów - mówi prof. Marek Wasilewski*, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł
Kolory są najważniejsze

- W malowaniu chodzi o kolor. I to wszystko. Kolor, rysunek, takie rzeczy - mówi lakonicznie Witold Ogórkiewicz. To tajemniczy, zamknięty w sobie poznański malarz, którego wystawa Widoki nierzeczywiste odkryte zostanie otwarta w środę 3 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

Czytaj artykuł
Bardzo ciekawe rzeczy

- Czułbym się bardzo źle, gdybym zrobił pracę o czymś, czego nie doświadczyłem bezpośrednio. Mimo tego, że moje doświadczenie było inne, niż osób zatrudnionych na stałe, było ono konieczne - nawet jeżeli potwierdziło wszystko to, o czym już wcześniej i tak mogłem przeczytać w prasie, internecie i materiałach kolportowanych przez związkowców - mówi artysta Tytus Szabelski*, który stworzył projekt AMZN poświęcony Amazonowi. Wernisaż online wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się 29 stycznia o godz. 18.

Czytaj artykuł
Co jest w życiu ważne

W Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną można zobaczyć wystawę prac lekarek z Koła Lekarzy Malujących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Składają się na nią dwa cykle - wiosenny Miłość i życie w czasie pandemii oraz jesienny co jest ważne w życiu...?.

Czytaj artykuł
...A reszta bez limitu

"Śmierć jest osadem uśmierzającym ból życia" - czytamy w nihilistycznym tekście towarzyszącym projektowi Dariusza Franka Gabinet oznak słabości, zapisie wolności i niezależności. Poezja, dźwięk, wideo i człowiek w akcji - w środę wieczorem poznański artysta znany jako Myśliwy zaprezentuje piąty performance, w którym występuje pod pseudonimem uroruro.

Czytaj artykuł
Nowe formy życia

Tworzymy przede wszystkim w medium instalacji.  Staramy się odpowiadać na zastaną przestrzeń, a poprzez nawarstwianie elementów zmieniać ją i modyfikować - mówią artyści Ula Lucińska i Michał Knychaus, którzy od pięciu lat działają razem w duecie Inside Job*.

Czytaj artykuł
Bezkarne zbrodnie

Wystawa plakatów Nabila Ahmeda Imperatyw ekologiczny w Kiosku Galerii Miejskiej Arsenał podejmuje temat przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu. Prezentacja historii pozycji środowiska w ramach międzynarodowego prawa karnego skłania do pesymistycznych rozmyślań o mrocznej przyszłości tegoż środowiska i potencjalnym końcu cywilizacji człowieka, który nadejdzie wraz z postępującą degeneracją natury na Ziemi.

Czytaj artykuł
Muzeum Motoryzacji wraca w wielkim stylu

Kolekcję ponad 100 niezwykłych pojazdów: samochodów, rowerów, motorowerów i motocykli będzie można oglądać w pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tej formie wraca do Poznania wspaniałe Muzeum Motoryzacji, które przed laty mieściło się pod Kaponierą, ale zostało zlikwidowane w czasie jej przebudowy.

Czytaj artykuł
Okiem galerzystek

- Ręczę, że każda początkująca kolekcjonerka czy kolekcjoner znajdzie coś na własną kieszeń - zapewnia Maria Taszycka* z Galerii Ego. - Nie stawiajmy mentalnej bariery, mówiąc, że sztuka jest trudna. Ona mówi przecież o nas samych i o naszym świecie - mówi Katarzyna Jankowiak-Gumna** z ABC Gallery. - Naszym atutem jest możliwość poznania artysty lub artystki, śledzenia ich działalności, rozmawiania z nimi. Bo kupno pracy to nie tylko kupno konkretnego obiektu - dodaje Agata Rodríguez*** z Rodríguez Gallery. Z poznańskimi galerzystkami rozmawia Dorota Żaglewska****.

Czytaj artykuł
Sztuka jest, szukaj!

Kupujmy sztukę! Nie po omacku, nie za wszelką cenę, nie byle gdzie. Jeśli nas stać, to znaczy, że musimy się w kupowaniu podszkolić. Jeśli nie stać, pomyślmy, czy jest tak na pewno? Ciekawa studencka grafika może być początkiem wspaniałej kolekcjonerskiej przyjaźni z pięknymi przedmiotami. Bo inwestycja w sztukę jest dobrą inwestycją tylko wtedy, kiedy nie jest jedynie inwestycją.

Czytaj artykuł
Obrazy naszych przestrzeni

- Podczas tej edycji warsztatów fotografii dokumentalnej pojawiały się tematy dotyczące prywatności, a także prace o innych ludziach czy problemach społecznych, realizowane pomimo pandemii - mówi Adrian Wykrota* - Wydaje mi się istotne, aby pokazać innym, jak się podchodzi do różnych, również i osobistych chwil - dodaje Michał Adamski**. W tym roku warsztatów Pix.House nie podsumowuje wystawa, a publikacja - zin Mój fyrtel / Moja przestrzeń 2020.

Czytaj artykuł
Ulubieńcy Chrobaka

Ekspozycja Hommage à Józef Chrobak - wokół pamięci Grupy Krakowskiej przypomina o działalności wystawienniczej, archiwistycznej i wydawniczej jednego z ważniejszych badaczy i promotorów polskiej sztuki nowoczesnej, znawcy  twórczości Tadeusza Kantora oraz Grupy Krakowskiej.

Czytaj artykuł
Sztuka przeciwko przemocy

Jakiś czas temu na ulicy Mostowej doszło do zabójstwa kobiety. Na tej samej ulicy mieści się Galeria Piec, w której tworzy artystyczny kolektyw - Młodzi Zdolni Seksowni. Zainteresowani tym tragicznym zdarzeniem artyści i artystki, postanowili zorganizować wystawę tematycznie związaną z kwestią przemocy.

Czytaj artykuł
Coś, co łączy lub wyodrębnia

- W części wystawy o nazwie QR_KOD chcieliśmy zrobić podsumowanie pandemicznego okresu, który teraz przeżywamy. Natomiast w Dystansie zestawiamy go z tym, jak wcześniej wyglądały relacje międzyludzkie - zarówno fotografa do fotografowania ludzi, jak i ludzi do samego procesu fotografowania. Niegdyś dużo głębiej można było wejść w relacje, zaobserwować je i sfotografować - mówi Adrian Wykrota o wystawie Klamra, która składa się z dwóch ekspozycji. Dystans można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, a QR_KOD online, na stronie Fundacji Pix.House.

Czytaj artykuł
Osiem fotograficznych lat w Libanie

- Gdybyśmy w Polsce stwierdzili teraz, że jesteśmy krajem niebezpiecznym i zaczęlibyśmy dostawać wiadomości o każdym proteście, to w ludziach by powstało odczucie: "Żyję w jakimś niebezpiecznym miejscu, gdzie się zaraz coś wydarzy" - mówi Marta Bogdańska, laureatka konkursu Fundacji Pix.House ZinCall. Jako nagrodę fundacja wydała jej fotograficzny zin plaintext, opowiadający o współczesnym Libanie. W piątek odbyła się jego premiera online.

Czytaj artykuł
Myśl i materia

"Chociaż filozofią nie kuje się marmuru, to jednak myśl filozoficznie ukształtowana kształty marmuru kształtuje. Rzeźbiarz nie tylko musi być urodzonym robotnikiem kamieniarzem, ale i urodzonym filozofem, wżytym w szeroką kulturę filozoficzną" - pisał August Zamoyski w 1968 roku w Jak i dlaczego wyrosłem z formizmu. Pomijając fakt, że cytat ten odnosi się do pewnego etapu w twórczości artysty, myślę, że jest to myśl przewodnia całej jego artystycznej drogi.

Czytaj artykuł
Nim wszystko stało się piekielnie do siebie podobne

- Ja sam, z pewnym sceptycyzmem, wpadłem w ramiona fotografii cyfrowej chyba około 2000 - 2005 roku i dziś nie wyobrażam sobie powrotu do ciemni i do zapachów chemikaliów - przyznaje fotograf Piotr Topperzer, którego wystawę zdjęć Duński design w obiektywie można oglądać przez cały grudzień i styczeń w Holu Głównym Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł
Najlepsze miejsce

- To była bardzo przyjemna praca, miałem wolną rękę, mogłem robić z tymi przedmiotami, co chciałem. Lubiłem pracę z "Siódemkami" Arne Jacobsena - forma tego krzesła kojarzyła mi się z amebą, czymś organicznym - tak Piotr Topperzer wspomina zajmowanie się fotografią komercyjną przedmiotów codziennego użytku w Danii. Wystawa Duński design w obiektywie Piotra Topperzera zostanie otwarta już we wtorek w Holu Wielkim CK Zamek.

Czytaj artykuł
Muzealny lockdown

- Po ogłoszeniu lockdownu w Polsce mieliśmy zamkniętą i górną, i dolną część ekspozycji. Od połowy maja pokazywaliśmy co prawda część zewnętrzną, ale chcieliśmy być uczciwi wobec zwiedzających, obniżyliśmy więc cenę biletów do 5 zł - mówi Krzysztof Jankowiak*, kierownik w Muzeum Uzbrojenia. Szymon Mazur rozmawia z nim o pierwszym, wiosennym lockdownie oraz jego konsekwencjach, a także o nowych eksponatach, które prawdopodobnie będzie można obejrzeć już po 29 listopada.

Czytaj artykuł
Ty możesz rysować

- Dla człowieka jest najlepiej, kiedy czuje się zrozumiany. Może się dzięki temu poczuć normalnie. Nie jest wtedy dziwakiem, który tworzy rzeczy dla innych osób niezrozumiałe - mówi artystka Colet Trojanowska*. - Często prezentuję twórczość Colet, jej prace mają bardzo wiele znaczeń i dotyczą różnych kwestii - dodaje Natalia Saja**, kuratorka wystawy Ach, jak czas wolno płynie..., która zostanie otwarta w piątek 13 listopada w Galerii Jak.

Czytaj artykuł
1 13 Strona 14 15 16 17