Kultura w Poznaniu

Muzyka

Szaman kosmicznego bluesa

Kuba Jaworski - krakowski wokalista, autor piosenek, producent i grający na wielu instrumentach muzyk, a przede wszystkim szalenie kreatywny artysta. Jako Gypsy and the Acid Queen wydał już trzy albumy, koncertując w całej Polsce, za każdym razem wprawiając publiczność w osłupienie. W końcu jak to możliwe, by jedna osoba była zdolna wykreować muzykę całego zespołu, grając psychodelicznego bluesa rodem z 1969 roku? Takie cuda tylko u Kuby.

Bo nie wszystko można mieć

Non Iron to jedna z największych legend poznańskiego hard rocka. Już niebawem, w potężnym składzie z Grzegorzem Kupczykiem na czele, zespół wystąpi w Blue Note. Okazja do tego jest wyjątkowa, bowiem panowie niedawno podarowali fanom niezwykły prezent - niepublikowane i rzadkie rarytasy z całego okresu swojej działalności.

Mroczni prorocy

Ikona - Clan Of Xymox to zespół, który z pewnością trudno określić inaczej. Holenderska grupa, za sprawą takich płyt jak Medusa, Clan Of Xymox czy Twist Of Shadows, odegrała ogromną rolę w kwestii rozwoju szeroko pojętej muzyki gotyckiej. To właśnie jej utwory, takie jak A Day, No Words czy Jasmine And Rose, sprawiły, że darkwave przebił się do mainstreamu. Nie każdy jednak wie, że i dziś kapela pochmurnego Ronny'ego Mooringsa ma nam coś do zaproponowania. Przykładem jest ostatni, nagrany po 40 latach działalności album Limbo (2021), którego fragmenty z pewnością zabrzmią podczas koncertu zespołu w klubie 2progi.

MY NAME IS POZNAN. Pijemy kakao, palimy Palo Santo

- To, co wysyłamy w świat, wraca, dlatego zależy nam, by dzielić się wyłącznie dobrem oraz chillem, który może umilić życie innym - mówią dziewczyny z poznańskiego duetu Córy, Kasia Tontor i Natalia Hoffmann.

Prosto w dziesiątkę!

Funk, soul, jazz i rap - na tych czterech filarach opiera się muzyka grupy P.Unity, która po świetnie przyjętym, debiutanckim albumie Pulp (2018) powróciła niedawno z nowym krążkiem. Płyta No Codes (2023) to wielki powrót tego dziesięcioosobowego zespołu, a o jego sile będziecie mogli przekonać się już za chwilę - w poznańskim klubie Blue Note.

Czy pamiętasz?

Artyści Piwnicy pod Baranami zapraszają na koncert w hołdzie Ewie Demarczyk i Markowi Grechucie zatytułowany Czy pamiętasz?.

Piętnastoletnia Dagadana

Zespół Dagadana skończył piętnaście lat. Troje z czworga jego członków - Daga Gregorowicz, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk - opowiada o jego początkach, pięknych chwilach i podróżach.

Rap bez cenzury

Nagły Atak Spawacza to być może najbardziej uparta formacja w historii polskiego rapu. Kiedy przed dekadami zaszokowali rynek swoimi tekstami, sprzedali 100 tysięcy płyt. Weterani bezkompromisowego rapu z nizin powracają z nową płytą - Szwadronem Kamikadze.

W imieniu wolności

Jak dotąd zagrali w Polsce tylko jeden koncert. To jednak wystarczyło, by w tutejszym środowisku jazzowym wieść rozeszła się głośnym echem. I trudno się dziwić, w końcu to nie pierwszy przypadek, kiedy jazz z Izraela smakuje tak dobrze. Atempo Trio, czyli trzech czarodziejów w osobach Alona Sterna, Itaya Abramovitza i Yoava Lachovitskiego, ma nieprzeciętną umiejętność roztaczania magicznej atmosfery. Poznański Blue Note będzie tego świadkiem.

KWADRATURA PŁYTY. Kołysanki, szczedriwki, improwizacje

Traf chce, że niejako na podsumowanie roku trafiają nam się oto same płyty wybitne lub bardzo dobre, w wykonaniu ważnych artystów. Znajdziemy tu więc kołysanki ze świata tria Bastarda z gośćmi, elektroniczno-jazzowy Big Band zespołu Skalpel, przejmujące szczedriwki duetu Wspak, a wreszcie dwa różnorodne przejawy wielkości Piotra Damasiewicza.

OPERA POD IGŁĄ. The best of Opera Poznańska 1969

W 1969 roku działo się w Operze Poznańskiej. Mijało wtedy pięćdziesiąt lat od rozpoczęcia działalności polskiej sceny operowej w teatrze przejętym od Niemców po odzyskaniu niepodległości. Do końca zbliżała się obfita w sukcesy i odważne decyzje repertuarowe dyrekcja Roberta Satanowskiego. Mikrofony pilnie rejestrowały pracę artystów teatru - wydano wtedy aż dwa albumy płytowe.

Kwitnąca sztuka francuskiego baroku

Opera Marca-Antoine'a Charpentiera Les arts florissants - Kwitnąca sztuka - dała tytuł koncertowi muzyki francuskiego baroku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wybór to nieprzypadkowy, gdyż w XVII wieku muzyka we Francji przeżywała bujny rozkwit.

Bitwa o barok

18 grudnia w Muzeum Narodowym zabrzmi muzyka baroku - pełna fascynujących opowieści, rozwijana pod skrzydłami Ludwika XIV, Króla Słońce.

Co zostało z Jarocina?

Pełną emocji, sentymentalną - a zarazem bardzo rockową - podróż w przeszłość zapowiadają organizatorzy koncertu Był kiedyś Jarocin. W klubie B17 wystąpią: KSU, Róże Europy, Sztywny Pal Azji, Kobranocka, Proletaryat, Closterkeller, Turbo, Ga-Ga i Zielone Żabki.

Rozmowy międzynarodowe

Wspólnym mianownikiem ostatniego w tym roku koncertu orkiestry Amadeus mogłyby być różne oblicza rozmowy. Rozpoczęło się od uporządkowanego niemieckiego dialogu, po czym nastąpiła temperamentna włoska dyskusja. Na koniec kontakt z Bogiem, czyli msza w estetyce argentyńskiego tanga.

Muzyka dla muzeum

Sto piątą rocznicę powstania wielkopolskiego będziemy mogli świętować już od połowy miesiąca. I to jak świętować! 17 grudnia w Poznaniu na  koncercie Wielkopolska GRA! Dla muzeum wystąpią najjaśniejsze gwiazdy polskiej estrady.  

Pełnia kreatywności

W kolorowym świecie muzyki elektronicznej Matt Robson-Scott i Kye Gibbon plasują się wysoko. W kontekście szeroko pojętego house'u, dzięki albumom Sirens z 2014 roku i wydanemu cztery lata później Escape, osiągnęli szczyt, w czym dużą rolę odegrały hity takie jak Ready For Your Love czy Imagination. Jednak to nie koniec muzycznej podróży z Gorgon City. Kolejna płyta duetu, czyli Olympia znalazła się w większości klubowych rankingów 2021 roku, a jego najświeższe dzieło Salvation (2023) z pewnością pojawi się również w tegorocznych podsumowaniach. W klubie Tama szykuje się niezapomniana noc!

Sto lat to za mało

W miniony piątek jubileusz 15-lecia działalności obchodziła Dagadana - mieszanka doskonała, połączenie jazzu i elektroniki z polską i ukraińską muzyką tradycyjną. Ten zespół to fenomen, którego twórczość nigdy nie zawodzi, niemal zawsze za to zaskakuje w nieznany dotąd sposób.

Dźwięk przycinanych gałęzi

CK Zamek zaprasza na koncert Asafa Avidana - izraelskiego piosenkarza, kompozytora i muzyka, który dzięki swojej wrażliwości i niepowtarzalnemu głosowi zyskał miano jednej z najciekawszych postaci na muzycznym firmamencie Bliskiego Wschodu. Jego utwory, takie jak One Day / Reckoning Song, Different Pulses czy Small Change Girl, uczyniły go objawieniem na scenie soulowego indie popu, a dla wielu jest nawet współczesną inkarnacją takich legend jak Janis Joplin, Robert Plant czy Jeff Buckley.

Między rzeczywistością a fikcją

- Najwięcej czerpię z filmów. Nastrój i charakter mojej muzyki często są inspirowane światem filmowym, a postacie z klipów przypominają filmowych bohaterów. Moi słuchacze dostrzegli już m.in. Lyncha, braci Coen, Matkę Joannę od Aniołów - mówi Kasia Lins, piosenkarka z Poznania, która koncertem w klubie Blue Note będzie promować swój najnowszy album Omen.

1 4 Strona 5 6 7 8