Kultura w Poznaniu

Książki

Wypożyczanie książek jest ekologiczne!

- Noc Bibliotek jest coraz popularniejszą akcją przypominającą, że biblioteki to miejsca dostępu nie tylko do książek, ale także centra kultury - mówi  Katarzyna Wojtaszak* z Biblioteki Raczyńskich. W tym roku wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotni wieczór w gmachu głównym biblioteki przy Placu Wolności.

Historia w pestce

"Ja to mam szczęście! Naprawdę. Nie każdy ma takie szczęście. Mam szczęście, że żyję. I mam nadzieję, że będę długo, długo żyła. Pochodzę z rodziny, w której żyje się wyjątkowo długo". Tak właśnie rozpoczyna się Mirabelka Cezarego Harasimowicza. Autor opowiedział o niej w piątek w CK Zamek.

No i co? Nie mam szczęścia?

- Talent nie jest jedynym elementem, który składa się na sukces w życiu - radził młodym artystom na spotkaniu otwierającym tegoroczną edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci Józef Wilkoń. Zdaniem słynnego ilustratora trzeba na niego zwyczajnie zapracować.

Mój Plac Cyryla, a w nim

Z okazji XXX-lecia nadania mu obecnej nazwy, powstał Alternatywny przewodnik po Placu Cyryla Ratajskiego i jego okolicach. Można w nim znaleźć archiwalne zdjęcia z prywatnych zbiorów mieszkańców i ich opowieści o życiu w miejscu określanym niegdyś jako Plac Nowomiejski, Plac Młodej Gwardii czy Rynek Królewski.

Serce emocji - początek nowego społeczeństwa

Rozmowy i teksty krytyczne Krzysztofa Wodiczki są imponującym wydawnictwem poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. To nie tylko książka-przewodnik po myślach jednego z najwybitniejszych polskich artystów zaangażowanych, ale zbiór refleksji przenikliwego humanisty. I jedna z bardziej pasjonujących lektur, z którymi miałem do czynienia w tym roku.

Językowy mur

Ucieszyła bardzo premiera Muru duchów  Sarah Moss w przekładzie Pauliny Surniak, którą przygotowało dla czytelników Wydawnictwo Poznańskie.  Moss - uznana na świecie pisarka w swojej najnowszej powieści trafia idealnie w obecne nastroje społeczne i zadania literatury. Poświęca uwagę problemowi patriarchatu i przemocy symbolicznej. Łączy fikcję literacką ze społecznymi zadaniami pisania.

Literatura obowiązkowa

- Traktuję literaturę jako partnera. Mam taką koncepcję, że moja ilustracja nie powinna być dosłowna. Zostawiam władanie językiem samej literaturze. Dopowiadam rzeczy w literaturze zaledwie zaznaczone. To rodzaj akompaniamentu - opowiadał kilka miesięcy temu Józef Wilkoń na antenie Polskiego Radia. Spotkanie z ilustratorem - 30 września w Bibliotece Raczyńskich, zainauguruje 7. Festiwal Literatury dla Dzieci.

JA TU TYLKO CZYTAM. Lektura obowiązkowa dla mężczyzn

Zdaję sobie sprawę, że po Niewidzialne kobiety Caroline Criado Perez sięgną przede wszystkim feministki. Może jeszcze kobiety, które wciąż się zastanawiają, co jest nie tak ze światem, w którym żyjemy. Ale panowie, ta książka tak naprawdę jest dla was.

Prawdziwe kłamstwa

Zbrodnię popełni ten, kto na festiwal się nie uda. Tegoroczna Granda odbędzie się w trzeci weekend września.

Co to znaczy kochać?

Już w czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu "Czytanek Feministycznych". Tym razem uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o książce Argonauci autorstwa Maggie Nelson.

Naukowa sensacja

Jaką uciechą jest biografia Nikołaja Tesli, która ukazała się w Wydawnictwie Poznańskim w tłumaczeniu Jana Szkudlińskiego! Podtytuł, jaki towarzyszy pracy W. Bernarda Carslona to Geniusz na skraju szaleństwa i szaleństwo opowieści o wybitnym naukowcu, poszukiwaczu rozwiązań technologicznych jest znakomitą metodą prowadzenia dramaturgii książki.

JA TU TYLKO CZYTAM. Ślad filiżanki kawy na obrusie

Przepiękną oszczędność i niezwykłą intymność w opowiadaniu historii daje czytelnikom Mikołaj Grynberg w książce Poufne. Ten zbiór czegoś na kształt obrazków, migawek z życia co chwilę chwyta odbiorcę i nie pozwala zbyt łatwo iść dalej.

Stawianie czoła rzeczywistości

- Jestem recenzowany dokładniej, może bardziej namiętnie - powiedział w środę Wojciech Szot podczas spotkania autorskiego w Centrum Kultury Zamek. Rozmowa dotyczyła jego debiutanckiej książki Panna Doktór Sadowska, poświęconej nienormatywnej lekarce i działaczce społecznej, bohaterce warszawskiego skandalu międzywojnia.

Nienormatywna historia Polski

- Historii o kobietach lesbijkach mamy dużo mniej niż o mężczyznach homoseksualistach. Patriarchat działa nawet pod względem tego, kim zajmujemy się spośród osób nienormatywnych - mówi Wojciech Szot. Z autorem książki Panna doktór Sadowska będzie można się spotkać 2 września.

JA TU TYLKO CZYTAM. Niesamowitość na nie-zawołanie

Czasem tłumacz literacki tak długo i z taką determinacją nawołuje do przełożenia i wydania powieści sprzed wielu lat (o zerowym potencjale promocyjnym), że w końcu przestaje mu odpowiadać wyłącznie echo. Tak się stało z Arturem Machenem i jego Wzgórzem Przyśnień, które w Polsce ukazało się dzięki zaangażowaniu bardzo docenionego tłumacza - Macieja Płazy.

Poznaniu, poznaj swoją znakomitą poetkę!

Wielki sukces poznańskiej autorki! Joanna Bociąg wygrała XXV Konkurs im. J. Bierezina organizowany przez Dom Literatury w Łodzi. Dzięki temu sukcesowi właśnie, nakładem łódzkiego wydawnictwa otrzymujemy nagrodzony tomik debiutantki Boję się o ostatnią kobietę.

1 24 Strona 25 26 27 28