Kultura w Poznaniu

Książki

Jak nas widzi Anglik?

Rzuć wszystko i jedź do Polski! Tak postąpił pewien Anglik - Benjamin Aitken. Większość wybiera co prawda kierunek odwrotny, ale Aitken chciał się dowiedzieć, co skłania Polaków do emigracji na Wyspy Brytyjskie. Podszedł do sprawy na serio. Wynajął na rok mieszkanie w Poznaniu i znalazł pracę za najniższą krajową. Czego się dowiedział?

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Tam, gdzie nie masz prawa być

Podczas lektury Podziemi z pewną tkliwością wspominałam, jak to w latach 90. uparcie uprawialiśmy rodzinną turystykę samochodową, w myśl zasady "dobrze jest tam, gdzie dojadą nasze cztery koła". Lubię sobie wyobrażać, że Robert Macfarlane pewnie już wtedy zakładał trapery, strugał kij włóczęgi i łazikował tam, gdzie jeszcze długo nie będzie mowy o tym, by pojawiły się jakiekolwiek cztery koła.

Czytaj artykuł
Znudzili mi się psychopaci

- Pomyślałam o starym dobrym kryminale, w którym śledztwo przychodzi prowadzić amatorom, zwykłym ludziom, przypadkowo wciągniętym do sprawy. Chciałam, aby to były osoby związane ze sztuką, ale o bardzo różnym podejściu do życia i spojrzeniu na świat - mówi Joanna Jodełka* o swojej najnowszej książce Córka nieboszczyka, rozpoczynającej serię Siostry Raj.

Czytaj artykuł
Nowe spojrzenie na tradycję

Znajomość dawnych legend i opowieści to podstawa posługiwania się kodem kulturowym swojej ojczyzny, również tej małej. W orlim gnieździe Błażeja Kusztelskiego to dobra propozycja dla tych, którzy chcieliby poznać baśnie i legendy wielkopolskie (i nie tylko), ale w nieco nowocześniejszej, odświeżonej formie.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Nie tak radośnie w tych start-upach

Powiedzieć, że piszę tę recenzję niespiesznie, to nic nie powiedzieć. Normalnie ociągam się. No ale jak się ktoś naczytał, że "gdy coś ma być asap, to będzie fakap", to trudno się spodziewać gonienia w kółko niczym chomik.

Czytaj artykuł
Moje-nie-moje miasto

Baruch (Bronek) Bergman - jeden z ostatnich poznańskich Żydów zmarł w 2018 roku. Jego wspomnienia z międzywojennego Poznania oraz wojenne i powojenne losy rodziny zebrał w książce Poznań. Majn Hejm Zbigniew Pakuła, dziennikarz, redaktor naczelny "Miasteczka Poznań". To kolejne opublikowane w ostatnim czasie zapiski z czasów, kiedy Poznań współtworzyła kilkutysięczna żydowska społeczność.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Islandia kieszonkowa

Można poznawać kulturę innych krajów czytając wnikliwe, dokumentujące codzienność reportaże, ale można też, od czasu do czasu, pochłonąć w jeden wieczór książkę taką jak Mała księga dawnych Islandczyków, bo to lektura mądra, przenikliwa i atrakcyjna wizualnie zarazem.

Czytaj artykuł
Sztuka, którą można opanować

- Sztukę Pisania utworzyliśmy dla osób, które myślą o pracy z językiem, o pisaniu zarówno literackim, jak i użytkowym, ale i dla tych, którzy marzą o zanurzeniu się w humanistyce, w wielkim, nieskrępowanym czytaniu - mówi prof. Piotr Śliwiński*, który wraz z prof. Marcinem Jaworskim i dr Krzysztofem Hoffmannem wykreował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza nowy kierunek studiów II stopnia. Zajęcia ruszają 1 października.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Męska przyjaźń po grób

Nocny prom do Tangeru Kevina Barry'ego jest jak współczesne Czekając na Godota. Na pierwszy rzut oka nic się nie dzieje, ale gdy tylko spojrzeć w głąb, i jeszcze trochę, i jeszcze...

Czytaj artykuł
Wiedza, fascynacja i otucha

Psychiatria to tak fascynująca dyscyplina medycyny, że dotychczas popularyzatorzy tej wiedzy dostarczyli czytelnikowi naprawdę sporo materiałów. Można czytać o leczeniu umysłu, o przypadkach klinicznych, wielkich odkryciach i tym, co w historii nauki o kondycji ludzkich emocji wstydliwe.

Czytaj artykuł
Wystarczy ruszyć w drogę

- To nie o to chodzi, że po przygodę trzeba jechać od razu na koniec świata, rowerem do Afryki, czy kajakiem przez Atlantyk. Kocham małe podróże, wycieczki, wiem, że wspaniałe rzeczy mogą na nas czekać za rogiem, w najbliższej okolicy. Trzeba jedynie wstać z fotela i ruszyć przed siebie - mówi Łukasz Wierzbicki*, autor m.in. Afryki Kazika. Niebawem ukaże się jego kolejna książka - Wokół świata na wariata.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Co się kryje za piórkami i bąbelkami?

Elizabeth Gilbert, Miasto Dziewcząt. Rzadko która powieść pozostawia po sobie taki supeł w głowie, że aż popycha do uważnego wytropienia okoliczności, w jakich powstała. Ma się to dziwne wrażenie, że przeczytało się o czymś dużo więcej niż było zawarte w samej treści.

Czytaj artykuł
Udręczony umysł

W najnowszy tomiku poetyckim Sztuka bycia niepotrzebnym poeta Edward Pasewicz opisuje co dzieje się z umysłem człowieka wystawionego na nieustającą konfrontację z nienawiścią. Już na pierwszych stronach tomu ujawnia, że przemoc oraz agresja jakiej doświadcza podmiot liryczny i które obserwuje śledząc informacje z różnych części świata, są niezwykle istotnym elementem wpływającym na tożsamość. Stopniowe "udręczanie umysłu" staje się jednym z istotniejszych wątków jego najnowszego dzieła.

Czytaj artykuł
Jedna Krystyna nie wystarczy

Wydawnictwo Poznańskie w swojej reporterskiej serii wydało reportaż społeczny. To zapis doświadczeń Niny Olszewskiej, która mozolnie wykonywała pracę reportera wędrując po placówkach więziennych i zakładach penitencjarnych w Polsce. Zebrała ogromną ilość materiału faktograficznego, spędziła czas z osadzonymi, szukała "prawdy" w obrazie sytemu resocjalizacji. Powstała w wyniku tej pracy książka Pudło jest doskonałym materiałem na pracę naukową, na wykłady uniwersyteckie. Literacko przynosi  nudę i przewidywalność.

Czytaj artykuł
Powstanie nad oceanem

- Wybuchła wojna, która zdemolowała wszystkim życie. Piłkarze poszli na front, wielu poległo. Ci, co przeżyli, wrócili z traumą. Nie można było przejść przez wojnę światową bez szkody na psychice. A tu nagle powstanie! Wszystkie wątki zaczęły mi się wiązać: sport jako przygotowanie do czegoś i kulminacja tego czegoś - mówi Radosław Nawrot*, autor powieści Szachownica, wyróżnionej w konkursie literackim Wydawnictwa Miejskiego Posnania na powieść o powstaniu wielkopolskim.

Czytaj artykuł
Wojna jest tu i teraz

Ryszard Ćwirlej porusza się sprawnie zarówno w klimatach milicyjnych, jak i w kryminałach retro. Tym razem w powieści Zaśpiewaj mi kołysankę przenosi czytelników do roku 1922. Przez kilka kwietniowych dni sporo się dzieje nie tylko w Poznaniu.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. Jak dobra czekolada z solą

Kto lubił na studiach statystykę albo metodykę badań naukowych - ręka w górę! Nie widzę. Słuchajcie, to dla nas Janina Bąk napisała książkę Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla.

Czytaj artykuł
Poetka pełna sprzeczności

Nazwisko Zuzanny Ginczanki - poetki wywodzącej się ze środowiska Skamandrytów - ponownie wraca na języki literatów i teoretyków poezji. Wiele w tym zasługi Izoldy Kiec, która od lat bada życie i twórczość tej mało znanej autorki. Niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się biografia poetki pt. Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt autorstwa wspomnianej badaczki.

Czytaj artykuł
JA TU TYLKO CZYTAM. O sensacji bez sensacji

Tajne eksperymenty nazistowskie. Atak Yeti. Ingerencja UFO. To tylko niektóre popularne wytłumaczenia, które od lat pobudzają do galopu wyobraźnię czytelników wpisujących w wyszukiwarkę hasło "Przełęcz Diatłowa". Liczba  wyników i rozmach niektórych analiz każą przypuszczać, że chyba żadna inna współczesna tajemnica nie jest tak kusząca i tak mitotwórcza w oczach tropicieli zagadek z najróżniejszych stron świata.

Czytaj artykuł
1 25 Strona 26 27 28 29