Kultura w Poznaniu

Opinie

W którym miejscu w życiu Kaliny Jędrusik kończyła się kreacja, a rozpoczynała prawdziwa opowieść? Więcej w nim plotek, anegdot, mitów czy faktów? Choć od śmierci aktorki minęło 25 lat, nadal nie tak łatwo odpowiedzieć na te pytania. Jędrusik wciąż się wymyka. Odważną próbę zgłębienia jej biografii podjęła w Teatrze Nowym Anna Mierzwa. Poszukując w historii ikony polskiego kina uniwersalnych treści. 

Czytaj artykuł

W oparciu o ważne książki ostatniego ćwierćwiecza autor pyta o naszą zbiorową kondycję, o naszą zbiorową świadomość i o to, ku czemu wspólnie zmierzamy... O "Poruszonej mapie" Przemysława Czaplińskiego pisze Tomasz Janas.

Czytaj artykuł

Zmagania skrzypków podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zwróciły uwagę melomanów z całego świata na Poznań. Transmisje internetowe uwidoczniły emocje towarzyszące konkursowi - liczne dyskusje, spory i debaty na temat gry młodych skrzypków pozwoliły na pozytywną refleksję, że sztuka jest dla nas ważna. Wyniki kolejnych etapów rozgrzewały internautów do czerwoności, a ostateczne rozstrzygnięcie zaskoczyło chyba wszystkich. W myśl sentencji Finis coronat opus z ogromną ciekawością słuchałam koncertu laureatów. Czy rzeczywiście decyzje jury była aż tak kontrowersyjne?

Czytaj artykuł

W miniony piątek Teatr Wielki stał się najbardziej widocznym miejscem w całym Poznaniu. Wspaniałe oświetlenie zewnętrznej elewacji było zapowiedzią tego, co działo się w środku. Ten, kto przekroczył próg Wielkiego, mógł poczuć się jak Alicja po drugiej stronie lustra. Olivier Fredj w operze Macbeth Giuseppe Verdiego stworzył psychodeliczny świat snu, lęku, przemocy i iluzji. W tej wizji przeraża to, jak bardzo pasuje do naszej współczesności.

Czytaj artykuł

Niespożyta, niekończąca się energia. Prawdziwa radość z bycia na scenie. Szczerość, talent i wielka wiara we własne siły. Czy to nie brzmi jak zbiór komunałów? Być może, jednak choćby w przypadku muzyki, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, czasem chyba warto sobie o nich przypomnieć. Albo przynajmniej liczyć, że zrobią to za nas inni. A na zespół Na Górze naprawdę można liczyć...

Czytaj artykuł

Moc "małej czarnej" sukienki polega na elegancji w prostocie, która uwiodła samą Coco Chanel. Ponadczasowy szyk cechuje również piosenki Mariana Hemara. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o spektaklu "Idę w tango" w reżyserii Krzysztofa Deszczyńskiego.

Czytaj artykuł

Leonardo da Vinci naszych czasów: pisarz, eseista, krytyk literacki, grafik i historyk literatury. Ostatnie spotkanie autorskie tegorocznego Festiwalu Fabuły nosiło tytuł Ryzyko i przyjemność i oscylowało wokół najnowszej książki Stefana Chwina - Srebrzyska.

Czytaj artykuł

Mimo że jest ich w Teatrze Animacji dość sporo, to w przyteatralnej Galerii Lalek i Scenografii pojawiło się "Jeszcze więcej lalek". 

Czytaj artykuł

Po tak wietrznym i deszczowym dniu można było tylko marzyć o schowaniu się pod kocem z książką i kubkiem gorącej herbaty. W jesienną szarugę to zawsze kusząca propozycja, jednak o wiele lepszą okazał się koncert francuskiej piosenkarki Imany, która koncertem na MTP rozgrzała poznaniaków do czerwoności...

Czytaj artykuł

Czwarty dzień Festiwalu Fabuły rozpoczął się od spotkania "O nich tutaj". Gościem był tłumacz, poeta i eseista Piotr Sommer, a rozmowę poprowadzili Krzysztof Hoffmann i Weronika Szwebs. Sommer nie jest łatwym rozmówcą, lecz prowadzącym udało się dopytać twórcę o szczegóły powstania najnowszej antologii o tłumaczeniach.

Czytaj artykuł

Mediations Biennale z założenia jest międzykontynentalną debatą, poświęconą kondycji współczesnego świata. Tym razem głosy artystów rozbrzmiewają między przeciwstawnymi wartościami - fundamentami światowej kultury a różnymi obliczami współczesnego fundamentalizmu. Wystawa, komentując realia, skutecznie prowokuje, poruszając najbardziej newralgiczne problemy teraźniejszości.

Czytaj artykuł

- Poszukiwanie materiału do reportażu jest trudne, ale bardzo frapujące i właściwie najchętniej bym tylko poszukiwała i postawiła kropkę. Włożyła wszystko do szuflady i poprzestała na tym, ale trzeba napisać książkę - o warsztacie reportażysty opowiadała podczas środowego spotkania z czytelnikami mistrzyni gatunku, Małgorzata Szejnert.

Czytaj artykuł

Spotkanie "Czy dobrze się myśli fabułą?" z udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego, prof. Ryszarda Koziołka i Jana Gondowicza zakończyło pierwszy dzień na Festiwalu Fabuły. Choć dyskusja trwała bez mała dwie godziny, temat pozostał niewyczerpany.

Czytaj artykuł

W sobotę w Poznaniu rozpoczął się najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Na inaugurację XV edycji zaproszono gości wyjątkowych - Krzysztofa Pendereckiego, orkiestrę Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz skrzypaczkę Soyoung Yoon, która pięć lat temu zdobyła pierwszą nagrodę w XIV edycji konkursu. 

Czytaj artykuł

Uchodźcy zwykle pozostają ukryci za liczbami i nazwami geograficznymi. Dlatego ważny wydaje się eksperyment o nazwie "Wyspa", który przeprowadziła w piątek w Scenie Roboczej Grupa Kontrolna. Zamiast odwoływać się do abstrakcyjnych statystyk, pozwoliła widzowi na chwilę doświadczyć niepewności towarzyszącej podróży nie wiadomo dokąd.

Czytaj artykuł

Tylko kontrabas i perkusja a ileż kolorów, ile emocji, ile różnorodności. "One step from the past" to tytuł - wydanej w Poznaniu - najnowszej wspólnej płyty braci Olesiów. Bardzo udanie promowali ją w Zamku w piątkowy wieczór. 

Czytaj artykuł
1 103 Strona 104 105 106 107