Przewodnicka kwesta na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu w tym roku organizowana jest już po raz 25.
Przewodnicka kwesta na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu w tym roku organizowana jest już po raz 25.
Już za moment czekają na nas trzy dni pełne obserwowania, odkrywania, a przede wszystkim - grania. Ale Poznań Game Arena, jeden z największych eventów branżowych w Europie, oferuje szereg fascynujących zjawisk nie tylko dla fanów wirtualnych rozgrywek.
- Przez 10 lat działalności festiwalu najwięcej nauczyliśmy się na błędach - mówi Zuzanna Głowacka, dyrektorka programowa festiwalu sztuk społecznych OFF Opera. To najlepsza zapowiedź tego, co czeka nas w Poznaniu od 23 września, ponieważ błędy nie są tu niczym złym. Ideą festiwalu jest przyzwolenie na ich popełnianie. Czerpanie z dziesięcioletniej historii będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji.
W Europie najwięcej procesów czarownic odbyło się między XV a XVII wiekiem, a koncepcja czarownicy kształtowała się zarówno w średniowieczu, jak i w nowożytności. Wierzono, że celem praktyk magicznych jest działanie na szkodę innych osób, twierdzono, że czarownice zawiązywały pakt z diabłem, uczestniczyły w sabatach, podczas których tańczyły nago i jadły dzieci, potrafiły latać. Uważano wówczas również, że kobiety to osoby o słabym charakterze, podatne na tzw. podszepty szatana. Wydarzenia takie jak powodzie, gwałtowne burze czy wybuchy epidemii były przypisywane siłom nieczystym, a te - bezpośrednio kojarzone z inteligentnymi kobietami, które zajmowały się ziołolecznictwem, potrafiły odbierać porody i miały zarazem mocną pozycję w społeczeństwie. O tym właśnie mówi szereg wydarzeń na tegorocznym Festiwalu Malta.
Rok temu jego los wydawał się zagrożony. Dziś wraca z pełnym programem i nowymi propozycjami. 7 września znów rozpocznie się Malta Festival. O tym, co na nim zobaczymy, opowiada jego kuratorka Agata Kołacz.
Już niebawem Poznań kolejny raz stanie się taneczną stolicą Polski. 17 sierpnia startują warsztaty Dancing fairPlayce Poznań. Są kontynuacją Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego - autorskiego projektu stworzonego przez Ewę Wycichowską w Polskim Teatrze Tańca w 1994 roku.
Czym jest ŁAPP POZNAŃ_Jeżyce? To audiospacer z nietuzinkowym przewodnikiem. Umilają go dźwięki miasta (i kompozycje miastem inspirowane) oraz popisy m.in. aktorek i aktorów poznańskich teatrów.
Jak wygląda sprzeciw wobec białoruskiego reżimu? Skąd w młodych ludziach odwaga, by protestować? Z ilu alfabetów korzystają Białorusini? O tym, czego wciąż nie wiemy o najbliższych sąsiadach opowiadają Evgeniya Ivaniushchenko i Ivan Turchanka z Baraku Kultury.
Organizatorzy festiwalu powtarzają, że jego nazwa - Integracje - nie jest przypadkowa. Bo zapraszane przez nich zespoły nie tylko prezentują się publiczności, ale też mają czas na to, by poznać się bliżej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 9-17 sierpnia. W Poznaniu, ale też m.in. w Olszynkach/Wronkach, Mirosławcu, Wągrowcu i Swarzędzu.
Ich imperium zajmowało około 2 mln km kw. wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Choć nie znali koła i koni, wybudowali około 40 tys. km dróg oraz liczne imponujące budowle. Nie wynaleźli pisma, więc wszystko, co o nich wiemy, zawdzięczamy pracy odkrywców, archeologów i historyków. W tę sobotę o Inkach i innych cywilizacjach zamieszkujących w przeszłości Amerykę Południową opowiedzą Marek Oliwier Fiedler i Stefania Abbasova. Spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Raczyńskich przeznaczone jest dla najmłodszych oraz ich opiekunów.
- To pozytywny przykład asymilacji. Tego, jak można w różnorodności współpracować - uważa Arleta Kolasińska z Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta. Mówi i o historii, i o współorganizowanym między 31 lipca a 4/5 sierpnia z Towarzystwem Bambrów Poznańskich Festiwalu Tradycji Poznańskich i Święta Bamberskiego "Poznanie", łączących i popularyzujących kulturowe dziedzictwo naszego miasta.
Charakterystyczny budynek przy ul. Grunwaldzkiej 222 niektórzy poznaniacy i poznanianki mogą pamiętać jako hotel. Obecnie, po wielu latach nieużytkowania, miejsce wraca na mapę miasta jako ośrodek kulturalny Ufff. O jego idei opowiedzieli współtwórcy, Dominika Mądry i Hubert Karmiński.
Były oczywiście filmy krótsze i te nieco dłuższe, performanse i koncert obiecującej alternatywy. Mnóstwo emocji wszystkim uczestnikom festiwalu Czas Letni zapewniły jednak także ulewy i alerty RCB, zupełnie jakby otwierający festiwal koncert zespołu Błoto okazał się złą wróżbą. Mimo to większość zaplanowanych atrakcji zgodnie planem czekała na zainteresowanych, choć niekiedy w nieco zmienionej formie. Ostatni dzień festiwalu był kolejnym trudnym zwycięstwem kultury nad naturą.
Lato w mieście wcale nie musi być gorsze niż to spędzone w górach czy nad morzem. Także w sercu Poznania można odnaleźć radość i spokój, słuchając muzyki lub oglądając filmy - zwłaszcza gdy robimy to w otoczeniu przyrody. Festiwal Czas Letni spełnia wszystkie te oczekiwania. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 10-14 lipca.
Wyjątkowy wakacyjny projekt artystyczny Lato z Estradą w tym roku odbędzie się pod hasłem Podróże po kulturze: kierunek wschód... W jego programie znalazło się aż 100 plenerowych wydarzeń odbywających się przez całe wakacje, od 27 czerwca do 31 sierpnia, "na fyrtlach", czyli16 poznańskich osiedlach. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne!
Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury świętuje 10-lecie istnienia. Wraz z nim 10. urodziny obchodzi festiwal OFF Opera, a 5. - Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna. O radościach, bolączkach i planach opowiadają ich twórcy - Zuzanna Głowacka i Daniel Stachuła.
Koncerty, dyskusje, warsztaty, wystawy, konkursy, kiermasz - to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ramach trzeciej edycji festiwalu Od Czytania Do Działania, interdyscyplinarnej, stuprocentowo off-owej imprezy organizowanej przez poznański Rozbrat. Miłośników literatury z pewnością ucieszy obecność takich postaci jak Wojciech Szot, Olga Gitkiewicz czy Jarosław Urbański, a fanów muzyki niezależnej - występy projektów Martyrmachine, Ostatnia Klatka oraz Królówczana Smuga.
Od pięciu lat Mateusz Nowacki, Joanna Pańczak i Marta Wiśniewska prowadzą na naramowickim osiedlu Lotaryńską 6: Mikro Dom Kultury i Centrum Inicjatyw Lokalnych. Przez ten czas oddolnie tworzona inicjatywa na stałe wpisała się w społeczność dzielnicy, skupiając osoby, którym bliskie są wspólnotowe działania twórcze, osiedlowe mikrohistorie i ekologia. Joanna Pańczak i Mateusz Nowacki opowiadają o drodze do zmian i planach na dalsze uwspólnianie Lotaryńskiej.
Ponad 90 miejsc i około 200 wydarzeń znajdziemy w programie tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu. To wyjątkowa okazja, żeby spędzić niezapomniany wieczór z kulturą, podziwiając cenne eksponaty i oglądając nowe i stałe wystawy.
Dlaczego czerwcowy Pyrkon zapowiadamy na początku maja? Najprostsza odpowiedź brzmi: w fantastyce czas jest pojęciem względnym, nie stanowi przeszkody i da się nad nim zapanować. To oczywiście nie jedyne wyjaśnienie.