Kultura Poznań.pl

Varia

Siostrzańska książnica
 

Siostrzańska książnica

Nowy Byt Feministyczny oraz Galeria Tak zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czytanki Feministyczne", w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad rolą matriarchatu, a także możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie za sobą przejmowanie autorytarnej władzy przez konkretne grupy społeczne.

czytaj więcej
Orkiestra serc
 

Orkiestra serc

To zdecydowanie jedna z najbardziej znanych orkiestr w Polsce. Słuchają jej wszyscy, bez względu na wiek i muzyczne upodobania. Zaplanowała grać "do końca świata i o jeden dzień dłużej"... Przed nami kolejny "występ" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w niedzielę, 13 stycznia.

czytaj więcej
Na zimową nudę
 

Na zimową nudę

W tym roku uczniowie z Wielkopolski wraz z kolegami m.in. z województwa lubuskiego i kujawsko-pomorskiego rozpoczną przerwę międzysemestralną jako pierwsi. Sprawdzian na gotowość w czasie ferii poznańskie instytucje kultury zdały celująco.

czytaj więcej
Trzy religie, wspólny kalendarz
 

Trzy religie, wspólny kalendarz

Cały nakład kalendarza trzech największych religii monoteistycznych, który po raz pierwszy ukazał się w Poznaniu na początku 2018 roku, rozszedł się w ciągu dwóch dni. Dlatego tegoroczny wydany został w 5 tys. egzemplarzy. Kalendarz "W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" (edycja II) właśnie trafił do dystrybucji.

czytaj więcej
Sacrum i profanum na przełomie roku
 

Sacrum i profanum na przełomie roku

Jak muzykowano w dawnej Rzeczypospolitej, gdy zbliżał się koniec roku? Czy były jakieś specjalne zwyczaje, w których muzyka odgrywała ważną rolę? Z pewnością nie możemy rozpatrywać muzycznej tradycji minionego czasu w oderwaniu od kalendarza liturgicznego Kościoła katolickiego.

czytaj więcej
Zatańcz w stylu vogue
 

Zatańcz w stylu vogue

Pierwszy w Poznaniu Vogue Ball odbędzie się w sobotę w Pawilonie. Wielbiciele blichtru, kolorów i brokatu będą mogli przyjrzeć się występom tancerzy i tancerek, którzy wezmą udział w konkursie na najlepszy pokaz w stylu vogue. W zawodach może wziąć udział każdy,  kto wcześniej zapisze się na listę uczestników.

czytaj więcej
Będzie nowa Masztalarska
 

Będzie nowa Masztalarska

Miasto ogłasza konkurs architektoniczny i urbanistyczny na kompleksową przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej przy ul. Masztalarskiej 8. Do nowych wnętrz chce zaprosić poznaniaków w ciągu najbliższych pięciu lat.

czytaj więcej
Półtony historii ludowej
 

Półtony historii ludowej

Zmieniający się w wyniku rewolucji początku XX wieku układ społeczno-polityczny, nie tyko ugruntował stabilne miejsce dla nowych ideologii, ale też dopuścił do głosu grupy wcześniej wykluczane z kart historii. Za klika dni zagadnienie plebejskiego doświadczenia politycznego tamtego okresu stanie się pretekstem do podjęcia rozmowy na temat walki o wolność i sposobów mówienia o niej. W rozmowie weźmie udział badacz Wiktor Marzec.

czytaj więcej
Pośmiertne życie słuchowisk
 

Pośmiertne życie słuchowisk

Poza radiem i skodyfikowanymi regułami, do jakiej przyzwyczajeni są słuchacze. Audiowizualne, performatywne, interaktywne. Słuchowiska, których posłuchamy podczas 3. poznańskiego Festiwalu Słuchowisk oddają przemiany, jakim uległ ten "teatr bez obrazka" gdy zdecydowało się go wskrzesić w Polsce nowe pokolenie twórców.

czytaj więcej
Po raz setny
 

Po raz setny

Powiewające od miesięcy na budynkach publicznych flagi narodowe codziennie przypominają nam o tej szczególnej rocznicy. Kulminacja wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czeka nas 11 listopada.

czytaj więcej
Non omnis moriar
 

Non omnis moriar

Przy wejściu na zabytkowy Cmentarz Zasłużonych w Zakopanem umieszczona jest sentencja przypisywana marszałkowi Francji i Polski Ferdynandowi Fochowi: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie". Listopad skłania nas do zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli - w tym duchu odwiedźmy poznańskie cmentarze.

czytaj więcej
Sztuka audiodeskrypcji
 

Sztuka audiodeskrypcji

Opisywanie obrazów, swoiste malowanie słowem i tym samym umożliwianie osobom niewidomym i niedowidzącym kontaktu ze sztuką wydaje się niezwykle ważne w kontekście współczesnego rozwoju kulturalnego. Poznań nie od razu jednak przejął funkcję miasta czczącego audiodeskrypcję. Na to trzeba było poczekać.

czytaj więcej
Dwunastu gigantów
 

Dwunastu gigantów

Centrum Kultury Zamek kontynuuje inspirowany setną rocznicą odzyskania niepodległości cykl "Pochwała wolności". Tym razem opowiada o walce - nie z karabinem, ale o lepsze społeczeństwo.

czytaj więcej
Ostatni muzykanci
 

Ostatni muzykanci

O wiejskich muzykantach mówi się często narracją przeszłości. Niektórzy zapominają nawet o przaśnych folklorach, barwnych cepeliach, a przede wszystkim o dawnej beztroskiej wsi, wypełnionej dźwiękami muzyki ludowej. Jej pamięć zostanie jednak przywołana w najbliższą sobotę a za sprawą premiery filmu dokumentalnego Ostatni muzykanci dorzecza Prosny oraz potańcówki z kapelą Gołoborze i DiaBuBu, które to atrakcje czekać będą na wszystkich zainteresowanych w Domu Tramwajarza.

czytaj więcej
Game lover
 

Game lover

Wszyscy darzący sentymentem klimat retro gier na Atari czy Amigę już wkrótce będą mogli powrócić do czasów pierwszych konsol i taśmowych kaset. W nostalgiczną podróż do gamingowej przeszłości zabierze nas zaplanowany na 20 i 21 października Festiwal Dawnych Komputerów i Gier.

czytaj więcej
Inaczej o kulturze
 

Inaczej o kulturze

Inny Festiwal chce zintegrować kulturę z osobami niesłyszącymi oraz niewidomymi, które bardzo często zostają wykluczone z udziału w wydarzeniach niedostosowanych do ich potrzeb. Projekt Fundacji Barak Kultury startuje po raz kolejny 16 października i daje szansę każdemu odbiorcy na wspólne obcowanie z różnymi formami sztuki.

czytaj więcej
Rower-pomnik Kazimierza Nowaka stanie na Łazarzu
 

Rower-pomnik Kazimierza Nowaka stanie na Łazarzu

Z pomnikiem rozumianym w tradycyjny sposób raczej nie będzie miał wiele wspólnego. 6 października przy ul. Małeckiego 36 odsłonięty zostanie interaktywny, artystyczny obiekt, upamiętniający niezwykłego poznańskiego podróżnika. Każdy będzie mógł stać się jego częścią.

czytaj więcej
Swingujące koziołki
 

Swingujące koziołki

Najważniejszy w tańcu jest bounce - mawia Radosław Pyżanowski, założyciel Retro Dance Studio w Poznaniu. Lada dzień hasło to wybrzmi z podwójną mocą, bowiem poznańskie parkiety rozkołyszą się od energetycznych tańców lindy hop, charlestona i shaga, a starannie dobrane, klimatyczne przestrzenie wypełni swingowa muzyka. 3 października rozpocznie się bowiem GoAt Swing Exchange - druga edycja pierwszego w stolicy Wielkopolski festiwalu swingowego.

czytaj więcej
Pomysł goni pomysł
 

Pomysł goni pomysł

Do akcji Senioralni.Poznań 2018 zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Bądź co bądź odbywa się regularnie od siedmiu lat. Ósma edycja zacznie się w ostatnią sobotę września, jak zawsze bardzo barwnie i uroczyście: prezydent wręczy klucze do miasta, poznamy kolejne miejsca przyjazne seniorom, będzie koncert, potańcówka, okazja do zawarcia nowych znajomości. Tymczasem na seniorów w Poznaniu czeka dużo więcej przez cały rok.

czytaj więcej
Sezon z kulturą w Poznaniu [Plebiscyt - ZAGŁOSUJ!]
 

Sezon z kulturą w Poznaniu [Plebiscyt - ZAGŁOSUJ!]

Za nami kolejny intensywny sezon w poznańskiej kulturze. Zanim jednak na dobre zanurzymy się w nowym - zapraszamy do głoswania w Plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl. Wybierzmy wspólnie najważniejsze Wydarzenie kulturalne oraz Człowieka kultury minionego sezonu! Głosowanie trwa do 30 września!

czytaj więcej
1 2 Strona 3 4 26