Kultura w Poznaniu

Varia

Święty Marcin inaczej

Zamiast Imienin Ulicy Święty Marcin odbędą się w tym roku Dni Świętomarcińskie. Gruntowna przebudowa centrum miasta wymusiła na organizatorach tej jednej z najoryginalniejszych i najbardziej lubianych poznańskich imprez zmianę miejsca i formuły.

Czytaj artykuł
Odeszli

Co roku w listopadzie wspominamy wybitnych poznaniaków, ludzi kultury, którzy odeszli w minionym roku. Zostawili trwały ślad w historii naszego miasta.

Czytaj artykuł
Tajemnicza królowa

Świętosława Sygryda, legendarna córka Mieszka I i Dobrawy, siostra Bolesława Chrobrego, uznawana za królową Szwecji, Danii, Norwegii i... Anglii, jest patronką skweru urządzonego obok gmachu Bramy Poznania na Śródce.

Czytaj artykuł
Podróże wielu uśmiechów

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach podróżowanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Jednak w ostatnich latach pandemia skutecznie nam je utrudniła, odbierając związaną z nim radość całemu światu. Już czas ruszyć w drogę - jednak zanim spakujemy plecak, najbliższy weekend warto spędzić na MTP, gdzie odbędzie się jubileuszowa edycja festiwalu podróżniczego Śladami Marzeń - pełnego prezentacji, spotkań autorskich i wielu innych wydarzeń. Inspiracji na pewno nie zabraknie!

Czytaj artykuł
FILOZOFIA ULIC. Mroczna ekologia

Stadion im. Edmunda Szyca przez dziesięciolecia był miejscem wielu kluczowych piłkarskich rozgrywek. Od około 30 lat pozostaje zamknięty dla ludzi, a sam kojarzy się raczej z problematycznym, kontrowersyjnym, a przede wszystkim zapomnianym przez mieszkańców Poznania terenem. Zwolennicy tzw. poznańskiego porządku widzą w tym opuszczonym przez ludzi obiekcie nieużytek, ruinę lub niezagospodarowaną, pustą przestrzeń skazaną na dalszą dewastację i domagającą się za wszelką cenę miejskiej interwencji.

Czytaj artykuł
Multiwersum dla graczy

Pamiętacie słynny filmik sprzed 10 lat, w którym nieśmiały okularnik zapytany o plany sylwestrowe odpowiada z dumą - "będę grał w grę!"? Hobby, które kiedyś kojarzyło się z niezdrowym nawykiem, wyewoluowało w wielką, pełną zaskoczeń przygodę, która wciąga coraz więcej osób. Dowody zobaczymy na tegorocznym Poznań Game Arena.

Czytaj artykuł
Wiosna solidarności

Piętnaście lat temu Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna przyciągał głównie wschodoznawców, studentów ukrainistyki i niewielką lokalną diasporę obywateli Ukrainy. Liczba uczestników kolejnych edycji wzrastała wraz z powiększającą się grupą emigrantów. Tegoroczne wydarzenia, które rozpoczną się po siedmiu miesiącach od wybuchu wojny w Ukrainie, to następny przełom.

Czytaj artykuł
Plebiscyt - Człowiek Kultury i Wydarzenie Sezonu [ZAGŁOSUJ!]

Przed nami jubileuszowe wydanie Plebiscytu - już po raz dziesiąty wybierzemy wspólnie najważniejsze Wydarzenie kulturalne oraz Człowieka Kultury minionego sezonu. Nominowanych w naszym konkursie wskazali poznańscy dziennikarze na co dzień zajmujący się kulturą.

Czytaj artykuł
À propos

Skwer przy ul. Towarowej od niedawna nosi imię Henryka Derwicha, wybitnego poznańskiego rysownika.

Czytaj artykuł
Herbata od A do Z

- Kultura herbaciana rozwija się cały czas, pojawiają się w niej trendy - dobrym przykładem jest aktualna moda na sproszkowaną matchę. Do tego co kilka lat dostajemy jakąś nową "bombę", a pewne informacje znane dotychczas jako twarde fakty się dezaktualizują - mówi Anna Brożyna*, organizatorka Festiwalu Herbaty Zaparzaj!

Czytaj artykuł
FILOZOFIA ULIC. Sztuczne kontra naturalne

Na pomnik Golema Davida Černý'ego można natknąć się w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego. Spaceruje pomiędzy drzewami oddzielającymi gmach Uniwersytetu Artystycznego od budynku Poczty Polskiej. Golem za plecami ma studzienkę Kronthala, a jego martwe oczy patrzą w głąb alei.

Czytaj artykuł
FILOZOFIA ULIC. Miasto: ideologie i mury

W maju odbyła się wizja lokalna na terenie dawnego Weststadt, zorganizowana przez Radę Osiedla Jeżyce. Dotyczyła planów zagospodarowania przestrzennego obszaru pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Szamarzewskiego i Polną, a w konsekwencji ochrony rosnącej tam zieleni oraz zachowania charakteru dzielnicy. To ostatnie wiąże się z utrzymaniem istniejącego układu architektonicznego w obliczu zagrożenia chaotyczną zabudową.

Czytaj artykuł
POZNAJ SĄSIADA. Od Rusi do Ukrainy (cz. 3)

Ostatnią część kroniki dziejów Ukrainy poświęcimy wydarzeniom XX wieku.

Czytaj artykuł
Historia jak z obrazka

Feeria barw i kolorów strojów ludowych zawsze sprawia, że na twarzach odbiorców mimowolnie pojawia się uśmiech. Okazją do spotkania z tradycjami i folklorem z różnych stron świata będzie jubileuszowa, 20. edycja Światowego Przeglądu Folkloru Integracje.

Czytaj artykuł
Zielona oaza

Na Wildzie, obok kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, znajduje się piękny i zaciszny skwer Bogdana Jańskiego. Dlaczego właśnie tam i kim był jego patron?

Czytaj artykuł
Tej, Bambrze!

Święto Bambrów zawsze będę darzyć sentymentem. To tam poznałam przyszłych bohaterów mojej wystawy fotograficznej, jak i pasjonatów folkloru, z którymi do tej pory utrzymuję kontakt. W tym roku Święto Bambrów będzie częścią szerszego Festiwalu Tradycji Poznańskich, który potrwa od 5 do 7 sierpnia.

Czytaj artykuł
Lato (w mieście) wciąż czeka!

Zamiast myśleć o tym, że lato nieuchronnie przemija, zdecydowanie lepiej myśleć, że została go jeszcze ponad połowa! Poznańska kultura oferuje tyle wydarzeń, że nie sposób się nudzić.

Czytaj artykuł
POZNAJ SĄSIADA. Od Rusi do Ukrainy (cz. 2)

Tym razem przyjrzymy się Rusinom-Ukraińcom jako współtwórcom Rusi Kijowskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz Rzeczypospolitej, a także sytuacji Ukraińców w XIX wieku.

Czytaj artykuł
POZNAJ SĄSIADA. Od Rusi do Ukrainy (cz. 1)

Cykl artykułów o Ukrainie i Ukraińcach wypadałoby zacząć od syntetycznej kroniki ich dziejów. Oczywiście nie przedstawię w IKS-ie szczegółowej historii Ukrainy, bo na to zabraknie miejsca. Ale mam nadzieję, że ten tekst (i kolejny) zachęci zainteresowanych do dalszych poszukiwań, pogłębienia wiedzy.  

Czytaj artykuł
FILOZOFIA ULIC. Epikur odnaleziony na Ogrodach

Jeżyce należą do najstarszych, a zarazem najsłynniejszych dzielnic Poznania - obok Starego Miasta, Nowego Miasta, Grunwaldu czy Wildy. Swoją rozpoznawalność zyskały m.in. dzięki twórczości Małgorzaty Musierowicz i jej sadze Jeżycjada. Ta dzielnica to taka mała polis Poznania, a każde polis potrzebuje swojego ogrodu.

Czytaj artykuł
1 3 Strona 4 5 6 7