Kultura w Poznaniu

Książki

Nowa polska proza z gracją łączy zwrot ku rubieżom ze zwrotem ku śmierci, która potrafi zawładnąć życiem. Udowodniła to Honek w świetnych Białych nocach, udowadnia to Łukasz Barys w równie dobrych i poniekąd podobnych Kościach, które nosisz w kieszeni. Laureat Paszportu "Polityki" 2021 czerpie to, co najciekawsze z XX-wiecznego nurtu literatury "ludzi marginesu", a na dodatek dodaje sporo od siebie. Za pomocą różnych odcieni szarości maluje obraz Pabianic, w którym realizm magiczny nieustannie ściera się z brutalnym realizmem codziennym.

Czytaj artykuł

- Czytaliśmy m.in. Rok 1984 Orwella i Małego Księcia. Jak widać, bardzo różne pozycje i to właśnie świetnie się sprawdza podczas rozmów - mówi Ryszard Kupidura* z Zamkowego Klubu Książki Ukraińskiej.

Czytaj artykuł

- Każda postać historyczna była człowiekiem z krwi i kości, ale polityka historyczna sprawia, że w zbiorowej świadomości istnieje tyle stereotypów. Bona była piękna, przedsiębiorcza i silna. "Urodziła się, by rządzić mężczyznami", ale polskiej szlachcie się to nie spodobało, dlatego została tłustą trucicielką. Jadwiga z kolei miała pasować do ideału żony, więc jej biografię okrojono z wielu wątków. A to z nią Krzyżacy prowadzili rozmowy dyplomatyczne! Musiała być naprawdę nietuzinkową kobietą... - mówi Agnieszka Jankowiak-Maik*, autorka książki Historia, której nie było.

Czytaj artykuł

Jeśli od ponad dwóch lat macie wrażenie, że zawrotną karierę w świecie mody robi dres, to zdaje się, że temu wrażeniu jest całkiem blisko do rzeczywistości. I w tym wymiarze na przestrzeni lat wszystko, co dzieje się w świecie mody, jest fascynującym wręcz obrazem historii.

Czytaj artykuł

- Z jakiegoś powodu Handke był tłumaczony rzadziej niż inni czołowi przedstawiciele współczesnej literatury niemieckojęzycznej, co przełożyło się na jego stosunkowo niewielką rozpoznawalność w naszym kraju. Nie uznałem tego jednak za powód do rozpaczy, ale wręcz przeciwnie - za niepowtarzalną okazję - mówi Kamil Idzikowski*, poznański tłumacz debiutujący przekładem książki Petera Handkego Strach bramkarza przed jedenastką.

Czytaj artykuł

Każdy, kto choć raz był młody, znajdzie w Hard Land coś z własnych doświadczeń. Czy będzie to poczucie beztroski z czasów, gdy nie trzeba było zabiegać o ubezpieczenie, czy też raczej ból odrzucenia lub pierwsze z wielkich rozczarowań - to już kwestia indywidualna. Benedict Wells zaprasza nas w sentymentalną podróż do prowincjonalnego Grady w Missouri A.D. 1985. Najlepsze w tej książce jest jednak to, co nie stara się być amerykańskie.

Czytaj artykuł

- Zacząłem się zastanawiać, dlaczego nie wiemy, że mieliśmy w Poznaniu takiego odkrywcę. Kroniki portugalskie podają, że bez Gaspara zaginęli by na oceanie w drodze powrotnej z Indii. Zasługa Gaspara to także odkrycie Brazylii i przyjęcie jej do grona kolonii portugalskich. Tymczasem u nas ta postać rozpłynęła się w niebycie - mówi Radosław Nawrot*, autor powieści Gaspar da Gama.

Czytaj artykuł

- Kiedyś myślałam, że gdybym miała się gdzieś przenieść za granicę, to może byłby to Berlin. Ale kiedy pojechałam tam w zeszłym roku po dłuższej przerwie, to poczułam się przytłoczona. Wcześniej nie dostrzegałam, jaki jest ogromny, jak dużo czasu spędza się w metrze, przemieszczając się tylko po centrum - mówi Daria Panek-Płókarz*, autorka książki Żyj lokalnie. Dlaczego warto mieszkać z rodziną w mieście.

Czytaj artykuł

- Jednym z ważniejszych wątków tej powieści jest bycie Polakiem. To właściwość o charakterze deprywacyjnym, pozbawia cię więcej niż daje. Bycie Polakiem to byciem umniejszonym a priori - powiedział Maks Wolski, autor powieści Nicuś. Spotkanie z pisarzem odbyło się w czwartek w poznańskim Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł

Urszula Honek, znana z tomików poezji Sporysz, Pod wezwaniem i Zimowanie, zalicza fascynujący prozatorski (lecz nadal poetycki) debiut. Białe noce to powiązane ze sobą opowieści z Beskidu Niskiego, które jak bystre strumienie zasilają rzekę historii. W tym przypadku jest to jednak rzeka Styks. Bohaterów warto więc poznać, lecz lepiej się do nich nie przywiązywać.

Czytaj artykuł

Przepływy Macieja Libicha ukazały się właśnie w serii prozatorskiej WBPiCAK. Od niedawna obecne w czytelniczej przestrzeni zachwycają nieustannie przy kolejnych lekturach. Kradną miejsce w rankingach najważniejszych książek, odpowiadają za nowe literackie fascynacje. Ten zbiór to tak udany, wykwintny koncept prozatorski, że wierzę w moc internetowych portali, recenzentów, blogerów i krytyków którzy dostrzegą, że w polskiej literaturze wydarza się Libich.

Czytaj artykuł

Dawno nie było w Teatrze Polskim spotkania z twórcą lub twórczynią literacką. Tymczasem w planach jest spotkanie autorskie z Maksem Wolskim, autorem książki Nicuś, która budzi medialne zainteresowanie w środowisku pisarskim. Kim jest tytułowy bohater?

Czytaj artykuł

Piotr Oczko tak pisze o Holandii, że można ani razu nie być w tym niewielkim (choć wielkim) europejskim kraju, a i tak zakochać się w nim bez pamięci. Na kartach Pocztówki z Mokum jest wszystko - od fascynacji autora, poprzez anegdotki, do bezcennej uczciwości bacznego obserwatora.

Czytaj artykuł

Spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, wystawy, konkursy - to wszystko i wiele więcej znalazło się w programie tegorocznej, piątej już edycji Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej. Choć z uwagi na niesprzyjające okoliczności - będące wynikiem wciąż trwającej pandemii i wojny na Ukrainie - program imprezy został nieco okrojony, to i tym razem miłośnicy komiksów z pewnością nie będą zawiedzeni.

Czytaj artykuł

Błyskotliwy, złośliwy, momentami irytujący - taki jest Szczepan Twardoch w zbiorze felietonów Wielkie Księstwo Groteski. Czytanie tych tekstów to nieco masochistyczna przyjemność - wszak cały czas dogryza właśnie nam, Polakom. Ale prawdziwa cnota krytyki się nie boi, prawda?

Czytaj artykuł

Czytając Życie niedokończone, słyszałam głos (często śmiech) Lecha Raczaka. Na wywiad rzekę współzałożyciela Ósemek namówił w 2019 roku Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie ten znalazł swój drugi dom.

Czytaj artykuł

Są książki, o których słyszał każdy, mało kto jednak po nie sięgał, a jeśli już sięgał - to raczej szybko odkładał na półkę. Należy do nich Ulisses Jamesa Joyce'a. Są jednak również ludzie, którzy robią wiele, by przygoda z klasyką literatury trwała nieco dłużej - jednym z nich jest Maciej Świerkocki, pisarz i tłumacz, autor nowego przekładu nieco niewygodnej perełki literackiego modernizmu. Już we wtorek będzie on gwiazdą kolejnej odsłony cyklu Zamek Czyta.

Czytaj artykuł

Choć ta książka to powieść, chwilami czyta się ją jak reportaż - tak bardzo jej akcja i bohaterka nie są oderwane od rzeczywistości. Rzeczywistości, dodajmy od razu, smutnej, chwilami aż trudnej do wyobrażenia dla kobiet żyjących na Zachodzie w XXI wieku.

Czytaj artykuł

Edukacja seksualna to szczególnie wybrakowana dyscyplina, zwłaszcza gdy spojrzeć na popularnonaukowe książki na polskim rynku wydawniczym. I chociaż Sprawy łóżkowe zdają się zbyt trudną propozycją dla nastolatków, to i tak lektura może się okazać pożądana i pouczająca.

Czytaj artykuł
1 13 Strona 14 15 16 17