Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Zmarł Jan Nowowiejski

Przez całe życie był propagatorem twórczości swojego ojca. Sam również koncertował i zajmował się szeroko pojętą edukacją muzyczną.

Jan Nowowiejski 1933-2016 (fot. ckb.barczewo.pl)
Jan Nowowiejski 1933-2016 (fot. ckb.barczewo.pl)

Jan Bogusław Nowowiejski urodził się 24 czerwca 1933 roku w Poznaniu. Był synem kompozytora, pianisty, organisty, dyrygenta Feliksa Nowowiejskiego. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Przez wiele lat nauczał w wielkopolskich szkołach muzycznych, a także w Studium Nauczycielskim w Poznaniu i Szamotułach. Koncertował w Polsce i zagranicą jako pianista i organista. W czasie występów propagował muzykę polską, grając wielokrotnie utwory swojego ojca. W roku 1996 został Honorowym Prezesem utworzonego w Poznaniu Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego. W 2010 roku Jan Nowowiejski otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania.

Nawiązując do tradycji międzywojennej i tuż powojennej, w domu, w którym żył i pracował Feliks Nowowiejski w latach 1929-1939 i w którym zmarł w styczniu 1946 roku, otwarto 7 lutego 2008 Salon Muzyczny - Muzeum "Willę Wśród Róż" przy al. Wielkopolskiej 7. Po ponad 60 latach w miejscu tym ponownie zaczęły odbywać się koncerty, prelekcje, lekcje muzealne, warsztaty muzyczne. Dzięki staraniom Jana Nowowiejskiego możemy nawet mówić o renesansie muzyki jego ojca, 2016 został decyzją Sejmu ustanowiony rokiem Feliksa Nowowiejskiego.

Jan Nowowiejski zmarł 7 sierpnia w wieku 83 lat. 

mat