Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Wyróżnij się albo zgiń

Wiemy już jak będzie wyglądać nowy budynek Teatru Muzycznego w Poznaniu. Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną wygrał projekt Atelier Loegler Architekci.

.
fot. Mateusz Malinowski

Do ogłoszonego przez Miasto Poznań konkursu zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne, a aż 14 z nich było z zagranicy (m.in. Chiny, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Turcja, Stany Zjednoczone, Węgry, Wielka Brytania i Włochy). Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 najlepszych pracowni. Prace konkursowe oceniało jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha, dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. W jury zasiadali także architekci i projektanci: Wojciech Grabianowski, Janusz Lichocki, Krzysztof Frąckowiak, scenograf Mariusz Napierała, ze strony Urzędu Miasta: Katarzyna Podlewska (Wydział Urbanistyki i Architektury), Joanna Bielawska-Pałczyńska (miejska konserwator zabytków) oraz dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski.

- To była niezwykła frajda i niezwykłe doświadczenie w moim życiu zawodowym - mówił przewodniczący sądu konkursowego Bolesław Stelmach podczas ogłoszenia wyników w Sali Białej Urzędu Miasta. - Miasto jako zamawiający było niezwykle wnikliwym i merytorycznym partnerem.

Jury przyznało 3 nagrody i trzy wyróżnienia. Najwyżej oceniona została koncepcja zaprojektowana przez Atelier Loegler Architekci, która otrzymała pierwszą nagrodę i 80 tys. zł. W uzasadnieniu werdyktu wskazano między innymi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w powiązaniu z otoczeniem i panoramą śródmieścia. Zwrócono też uwagę na estetykę strefy wejściowej. - Ten budynek domknie dzielnicę teatralną. Ma szansę stać się ikoną naszego miasta - ocenia dyrektor Przemysław Kieliszewski.

Z przebiegu konkursu zadowolony jest również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Cieszy go, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i znane pracownie podjęły się przygotowania koncepcji architektonicznej teatru. - W biznesie jest takie powiedzenie: "wyróżnij się albo zgiń". Teatr Muzyczny może być właśnie taką wizytówką Poznania - podkreślał.

Nowy Teatr Muzyczny ma mieć 1200 miejsc na głównej widowni, do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Pierwsza musicalowa premiera planowana jest na rok 2023.

Mateusz Malinowski

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019