Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Zostańcie w mieście

Każdy chce latem wyjechać, żeby odpocząć. Pozwiedzać, pobyć na łonie natury, poznać nowych ludzi i miejsca. Warto jednak przyjrzeć się temu, co będzie się działo w tym czasie w mieście, i zastanowić, czy warto wyjeżdżać z Poznania akurat wtedy.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

- Kiedyś miesiące letnie kojarzyły się z urlopem od kultury. Wielu poznaniaków przez większą część wakacji zostaje jednak w mieście i właśnie z myślą o nich staramy się zapełnić wakacyjne dni ciekawą ofertą kulturalną - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta Poznania. I rzeczywiście, trudno je wszystkie opisać. Oto przegląd tych najważniejszych.

Kibice i lato na Targach

Nie miejmy złudzeń - do 15.07 piłka nożna zdominuje nie tylko informacje w mediach, ale też życie wielu z nas, wszystko jedno, czy fanami tego sportu jesteśmy, czy nie. Miasto i Międzynarodowe Targi Poznańskie mają dla wszystkich propozycję - Strefę Kibica na targowym placu Marka, która czynna będzie do samego finału.

Bez obaw jednak na Targi możemy też zabrać dzieci, bo to właśnie im dedykowana jest akcja Lato na Targach. To m.in. strefa wypoczynku z leżakami, kurtyny wodne, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw oraz codzienna moc aktywności. Najmłodsi kibice i uczestnicy Lata na Targach będą mogli też skorzystać z piaskownicy, wziąć udział w warsztatach plastycznych i artystycznych, spotkaniach z bajkowymi bohaterami albo zagrać w gry podwórkowe i planszowe.

Jest jeszcze kino letnie w czwartkowe wieczory, czytelnia, no i cały pawilon sportowy. Będzie można pojeździć na rolkach albo m.in. zagrać w tenisa stołowego, koszykówkę czy badmintona.

Wejście do Strefy Kibica, jak i dla chętnych do wzięcia udziału w akcji Lato na Targach znajduje się od strony ul. Bukowskiej, gdzie znajdują się punkty gastronomiczne. Dla kibiców smakoszy przygotowano specjalną strefę Kuchnie świata, gdzie serwowane będą przysmaki kuchni narodowych krajów uczestniczących w mundialu.

Oby nie padało

Nie samą piłką jednak człowiek żyje! Jest przecież jeszcze kino. A to w plenerze ma swój wyjątkowy urok... Oczywiście, jeśli nie pada. Filmy na świeżym powietrzu obejrzymy na dachu centrum handlowego Avenida i nad Wartą, gdzie w lipcu zaplanowano cztery seanse: La La Land (7.07) na wysokości przystanku tramwaju rzecznego "Politechnika", Za jakie grzechy, dobry Boże (14.07) na Plaży Szeląg, Zacznijmy od nowa (21.07) na przystani na Cyplu oraz Co ty wiesz o swoim dziadku (28.07) na Plaży Rataje.

Ponadto seanse plenerowe odbędą się jeszcze na skwerze na Rybakach (na przełomie lipca i sierpnia) i na os. Łokietka (13 i 27.07 oraz 10 i 24.08), gdzie zagości Letnie Kino Familijne na Północy Poznania. Od 4.07 w każdą środę o g. 21 projekcje filmowe odbywać się będą także w niecce parku Starego Browaru. Każdy seans poprzedzony będzie prelekcją. Kolejna lokalizacja to Przystań Sztuki pomiędzy Bałtykiem a Concordią Design. Tam filmy prezentowane będą w drugi, trzeci i czwarty czwartek obu wakacyjnych miesięcy od. g. 21. - Zobaczymy najciekawsze filmy biograficzne, dokumentalne czy inspirowane prawdziwymi wydarzeniami filmy fabularne ostatnich lat, ukazujące, jak przeplatają się życie i sztuka ikonicznych przedstawicieli współczesnej kultury - wyjaśniają organizatorzy. Nie zapomnijcie też o festiwalu Animator, o którym piszemy na s. 14-15.

Rynek stary, ale jary

W samym centrum natomiast z początkiem lata wystartuje Kulturalny Stary Rynek. To np. Przystanek ulica Gołębia, na który złożą się w lipcu wydarzenia na dziedzińcu Szkoły Baletowej oraz przechadzki z przewodnikiem. Albo Fotospacery staromiejskie, czyli cztery tematyczne spacery dla fotografów amatorów po Starym Rynku i przylegających uliczkach (15 i 29.07, g. 9.30). Będzie też Salon sąsiedzki, a więc strefa wypoczynku, relaksu i dialogu na ul. Zamkowej czynna w lipcowe soboty i niedziele od g. 14. - Dla nas to ważny projekt, który pozwala ożywiać okolice Starego Rynku i nasz fyrtel przy Masztalarskiej - tłumaczy Małgorzata Kempa, dyrektor Estrady Poznańskiej. I dodaje: - Mamy nadzieję, że takie sąsiedzkie spotkania wniosą bardzo wiele. Będziemy mogli spotkać się przy kawie i tradycyjnym "słodkim". Dzięki takim działaniom przestrzeń Starego Rynku się rozszerzy.  

W programie Kulturalnego Starego Rynku również: spektakle familijne Teatru Fuzja, m.in. Elmer, słoń w kratkę, Odkrywcy czy Co w szafie piszczy.

Natomiast na Wolnym Dziedzińcu przy Urzędzie Miasta pokazany zostanie spektakl Domisie Drama Studio (14.07) oraz Tuwim Julek - Para buch, Frazy w ruch Teatru Małe Mi (29.07). W ramach projektu #NAWOLNYM odbędą się również projekcje filmów, silent disco i koncerty: Hańby (20.07) i Rebeki (27.07).

Koncertowo

Rzecz jasna nie może zabraknąć muzyki. Tradycyjnie już scena stanie na ul. J.B. Quadro na Starym Rynku, gdzie wystąpią np. Amadeusz Wojciechowski, Panoptikum, Siostra Braci Grimm czy Orkiestra Prowincjonalna. W lipcu odbędą się też dwa koncerty w ramach projektu Swingująca Starówka. Przed Odwachem wystąpi Dixie Company oraz Old Men Jazz Quartet. W sierpniu natomiast wystartuje Kameralny Poznań, promujący ambitną muzykę kameralną różnych epok w najlepszych wykonaniach. Usłyszymy znakomitych poznańskich artystów związanych z poznańską Akademią Muzyczną i Filharmonią Poznańską.

Ale muzyka zabrzmi nie tylko w centrum. Cykl koncertów #NAFALACH to nowa odsłona Maltańskiej Sceny Muzycznej. W szerszej formule koncerty zagoszczą też nad Jeziorem Strzeszyńskim. W lipcu nad Maltą zagrają: Otsochodzi, Dwa Sławy, Arbak oraz Mikromusic, w sierpniu zaś usłyszymy Barbarę Wrońską. Na strzeszyńskiej plaży wystąpią z kolei: Big Cyc, Luxtorpeda, Lao Che, Fisze Emade i Xxanaxx.

Między blokami, między dzieciakami

Estrada Poznańska zaprasza na Stary Rynek, ale również do Parku Rataje, gdzie odbędą się Ratajskie Fajfy (12 i 26.07 oraz 9 i 23.08), czyli koncert i potańcówka z nauką tańca. Ponadto w każdą niedzielę lipca i sierpnia, aż do 8.09, na terenie Antoninka, Zieleńca i Kobylepola czeka nas Kulturalne lato, a w jego ramach koncerty, potańcówki, plenerowe spektakle oraz kino. Każde czwartkowe popołudnie to z kolei czas na Górczyńskie Kulturobranie w parku Górczyńskim. Będzie też można wziąć udział w zajęciach i obejrzeć filmy w Forcie IX na Świerczewie. A w parku na os. Chrobrego stanie Osiedlowy Namiot Kultury. W programie: warsztaty, potańcówki i spotkania.

Jak co roku na wysokości zadania stanęło też Centrum Sztuki Dziecka, które zaprasza na swoje spektakle, w tym najnowszego Karmelka oraz Jeremi się ogarnia. LOL. Już po raz 19. dwa poznańskie parki odwiedzi także Letnie Pogotowie Sztuki. Uczestnicy spotkają się w parku przy Starym Browarze (2-6.07) oraz na Cytadeli (9-20.06), żeby odbyć podróż w najdalsze zakątki sztuki. Nie zapomnijcie też o festiwalu Sztuka Szuka Malucha, o którym piszemy na s. 12-13.

Wśród książek i eksponatów

Trudno przewidzieć, jaka będzie pogoda, więc jeśli ktoś woli spędzić czas bezpiecznie pod dachem, niech skorzysta z oferty Biblioteki Raczyńskich i akcji Lato z książką, która w tym roku poświęcona jest twórczości Kornela Makuszyńskiego. Młodzi czytelnicy 15 filii mogą wziąć udział w zajęciach plastycznych, literackich, teatralnych oraz grach i zabawach inspirowanych m.in. książkami o Koziołku Matołku i Szatanie z siódmej klasy. Dla starszych będą wykłady i oprowadzania kuratorskie po prezentowanej w Galerii Atanazego wystawie poświęconej Marcelemu Mottemu oraz spacery śladami Jana Baptysty Quadro, które wyruszą z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza.

Nie tylko to muzeum jednak warto wziąć pod uwagę. Muzeum Narodowe np. organizuje warsztaty Stroje i nastroje. Do podróży po świecie pełnym strachu przed pustką i religijności na pokaz namawia Muzeum Sztuk Użytkowych. Muzeum Etnograficzne zaś zaprasza na spotkanie Do tańca i do różańca. Swoje akcje ma też Muzeum Archeologiczne, gdzie najmłodsi dowiedzą się, jak archeolodzy badają przeszłość pod wodą, poszukają zatopionych miast i podwodnych cmentarzysk wraków.

Warta, Cybina albo Madalin

No i są jeszcze plaże nad Wartą: na Szelągu, na Ratajach przy os. Piastowskim, przy Wildzie. Jest też jedyny w swoim rodzaju pełen koncertów i warsztatów KontenerART oraz nieustępujące mu inne nadwarciańskie miejscówki: Barbarka i Brzeg Wschodni. Coś innego natomiast proponuje Brama Poznania, która w alternatywie dla głośnej i zatłoczonej Warty zaprasza nad Cybinę, która oddziela Śródkę od wyspy tumskiej i ciągnie się daleko, tworząc unikatowy ekosystem Doliny Cybiny. - Proponujemy spędzenie z nami trzech wakacyjnych weekendów. Pokażemy, kto tu mieszka i ile zabawy kryje się w nadrzecznych wierzbach i ziołach - zachęcają do wzięcia udziału w warsztatach o ziołach, tych kadzidlano-zapachowych czy stolarskich.

Nie zapomnijcie też o Madalinie, gdzie w dawnej zajezdni tramwajowej będzie co robić, no i o domach kultury, tych młodzieżowych i osiedlowych, bo te, jeśli chodzi o organizacje półkolonii, nie mają sobie równych.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018