Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Zaproszenie do wyjścia

Na tych, którzy zdecydują się porzucić na chwilę domowe pielesze i wyruszą w miasto, czeka podczas szóstej edycji Park (ing) Day Poznań 15 września aż czterdzieści punktów gastronomicznych. Fundacja Malta przygotowała też ambitny program kulturalny w niesamowitych warunkach plenerowo-piwnicznych, którego centrum będzie parking podziemny pod placem Wolności.

. - grafika artykułu
Greta, fot. materiały prasowe

Jakość życia w mieście określa to, jak korzystamy ze wspólnej przestrzeni i czy potrafimy o nią zawalczyć, by było w niej dla nas miejsce. Park (ing) Day Poznań odbywa się w mieście w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym czasie MPK Poznań zwraca mieszkańcom uwagę na ekologię, zachęca do choć tymczasowego porzucenia własnego samochodu i skorzystania z komunikacji miejskiej czy prezentuje alternatywne środki transportu - takie, jak pojazdy hybrydowe, skutery i hulajnogi elektryczne czy samochody na minuty.

Tegoroczną edycję Park (ing) Day Poznań definiuje rosnąca aktywność coraz chętniej biorących w niej udział lokali gastronomicznych, za czym idzie też decentralizacja samej akcji. Restauratorzy, cukiernicy, właścicieli knajpek na czas trwania wydarzenia zagospodarują przestrzeń przed swoim lokalami, choć na chwilę "spychając" na dalszy plan samochody. Ci, którzy ich odwiedzą i podadzą hasło "Park (ing) Day Poznań", będą mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji, specjalnie przygotowanych na to wydarzenie. A poznaniacy - porzucić samochód i spacerować po centrum miasta i jego okolicach, odkrywając być może dotąd nieznane im lokale przy takich ulicach, jak Za Groblą, Zamkowa, Taczaka, Fredry, Ratajczaka, Dąbrowskiego, Matejki, Garbary, Żydowska, Nowowiejskiego, plac Cyryla Ratajskiego czy Wawrzyniaka.

Na poziomie -3 parkingu pod placem Wolności wieczór otworzy o g. 19 pokaz filmu "Urodzeni mordercy", który do dziś potrafi zszokować i zachwycić publiczność. Oliver Stone nakręcił go w latach 90. - czyli w okresie, gdy prawie każda grupa Ameryki otrzymywała swój własny film drogi, z którego bohaterami mogła się identyfikować. Pracownicy biurowi oglądali "Dziką namiętność", slackersi "Inaczej niż w raju", Indianie "Pow Wow Highway", a feministki "Thelmę i Louise". Trudno jednoznacznie powiedzieć, do jakiej grupy kierowani byli "Urodzeni mordercy". Na pewno każdy, kogo wstrząśnie nagła, niespodziewana, absurdalna i ślepa przemoc tego filmu musi pamiętać, że lata 90. były okresem zachłyśnięcia się MTV, a o świecie opowiadano za pomocą agresywnie montowanych teledysków.

Mickey i Mallory Knox, których zagrali Woody Harrelson i Juliette Lewis (aktorzy wówczas u szczytu popularności), podróżują po Ameryce dokonując okrutnych morderstw. Kierują nimi traumy z młodości, los i kaprysy (i tak Mallory zabija np. przejeżdżającego obok nich rowerzystę, bo po prostu nigdy tego jeszcze nie zrobiła). Gdy trafiają do więzienia, wzbudzają w nim bunt, a wszystkie ich czyny chce uwiecznić dziennikarz Gale, który ma obsesję na punkcie zbrodni. Wyczyny Knoxów wiąże w całość jedna z najlepszych ścieżek dźwiękowych lat 90.: tempo podkręca L7, Patti Smith i Nine Ich Nails, a Cowboy Junkies i Leonard Cohen dają chwile wytchnienia od koszmaru, w jaki na ekranie zmienił się Amerykański Sen.

O g. 21 odbędzie się z kolei performans Grzegorza Krzyśko "Plac zabaw" z wykorzystaniem muzyki zespołu Maanam. Artysta wykorzystuje piosenki Kory, aby za ich pomocą opowiedzieć historię o miłości. Performans poprzedzi koncert duetu elektronicznego Greta, który rozpocznie się o g. 21.30. Zespół ten Grzegorz Krzyśko jako wokalista i tekściarz współtworzy z Pawłem Zimmermanem, muzykiem i producentem. Duet Greta w tym roku wydał swój debiutancki album, na który trafiło pięć oryginalnych utworów w języku polskim i słowo wybrzmiewa w nich mocno, a sam niski wokal Krzyśko i piosenki "aktorskie" przypominają Franka Kimono (muzyczne wcielenie Piotra Fronczewskiego). Płytę promuje teledysk "Mów mi tak", który zrealizował Łukasz Jankowski. Greta to jeden z tych poznańskich zespołów, które trzeba jeszcze odkryć.

Poziom -3 parkingu jest wymarzoną przestrzenią dla kreatywnych muzyków - dwa lata temu korzystał z niej podczas festiwalu Malta Adam Gołębiewski wykonując "Bird and Person Dyning", a słuchacze chodzili po kilku poziomach parkingu, aby sprawdzić, jak działa w nich akustyka. Taki chodzony koncert Grety będzie doskonałą puentą  Park (ing) Day Poznań, stawiającego na ruch pozasamochodowy!

Marek S. Bochniarz

  • Park (ing) Day Poznań
  • lokale w różnych lokalizacjach (mapka do pobrania tutaj) oraz parking pod placem Wolności
  • 15.09 od g. 10
  • organizator: Fundacja Malta

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018